Category: Aktualności

Po raz kolejny mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do uczestnictwa w In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego, który odbędzie się 26 sierpnia (piątek). To już po raz XV możemy spotkać się z najróżniejszymi interpretacjami twórczości frontmana Republiki w jego rodzinnym mieście. Tczew wypełnią dźwięki i słowa napisane przez Grzegorza Ciechowskiego.

Już w czwartek 25 VIII o godzinie 17:30 odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej promocja książki „Republika nieustanne tango” z udziałem jej autora Leszka Gnoińskiego. Będzie to prawdopodobnie pierwsza publiczna prezentacja tej publikacji.

W piątek, 26 VIII o godz. 16:30, rozpoczną się uliczne zdarzenia artystyczne pt.: „Wielki hipnotyzer”. Spod „ciechowskiej” lokomotywy pomalowanej w czarno-białe pasy przy dworcu PKP w Tczewie wyruszą motocykliści i rowerzyści. Te spontaniczne działania mają zaciekawić i zainteresować tczewian i przyjezdnych oraz przyczynić się do bliższego poznania Grzegorza Ciechowskiego i jego twórczości. Członkowie tych grup będą w happeningach wykorzystywać kolory czarny i biały charakterystyczne dla „Republiki”. Grupa ciężkich motocykli „Tornado” i członkowie Tczewskiej Inicjatywy Rowerowej odwiedzają miejsca związane z obecnością Grzegorza Ciechowskiego. Psy z tczewskiego schroniska przystrojone w czarno-białe obroże i krawaty, w towarzystwie opiekunów odbędą spacer przyjaźni ulicami naszego miasta. O godzinie 17:00 uczestnicy przejazdu rowerowego, motocyklowego i spaceru przyjaźni spotkają się na skwerze Kopernika. Tam przewidziano spotkanie z dziennikarzami, fotoreporterami. Tam również pojawi się i zagra utwory Grzegorza Ciechowskiego grupa „Primavera”, 13 osobowy zespół skrzypaczek i wiolonczelistek. O godz. 18:00 zostanie otwarta na dziedzińcu Fabryki Sztuk wystawa „Śladami pamięci Grzegorza Ciechowskiego i Republiki w obiektywie Patrycji Koteckiej”. O tej samej porze na scenie plenerowej ustawionej również na dziedzińcu Fabryki Sztuk rozpocznie się XI Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. W koncercie weźmie udział 9 artystów zakwalifikowanych do finału konkursu przez profesjonalne jury. Wszyscy wykonawcy będą walczyć o 7 nagród pieniężnych. Artyści wykonają po 2 utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego we własnym opracowaniu. Konkursowi towarzyszyć będzie specjalny projekt muzyczny i happening muzyczny „Wielki hipnotyzer”. W projekcie wezmą udział zespoły, muzycy i wokaliści w większości związani z Tczewem i Festiwalem Grzegorza Ciechowskiego: Harcerska Orkiestra Dęta (orkiestra reprezentacyjna ZHP), chórzyści z różnych tczewskich chórów, zespół festiwalowy pod kierunkiem Adama Wendta, zespół skrzypaczek Krystyny Czocher „Primavera”, laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego Małgorzata Kornas i Michał Sarnowski, zaproszeni artyści Damian Ukeje i Ralph Kaminski oraz Marian Sarnowski. W happeningu oprócz w/w wezmą udział również inni tczewscy muzycy, wokaliści i część uczestników XI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, którzy wspólnie wykonają utwór Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę”.

Dodaj komentarz