Piąta impreza poświęcona pamięci Grzegorza Ciechowskiego oodbyła się 26.08.2006 r. w tczewskim amfiteatrze. W rocznicę urodzin artysty zgromadzili się: rodzina Grzegorza Ciechowskiego (matka, siostra i córka), przyjaciele i miłośnicy jego talentu z różnych stron Polski oraz ponad tysiąc mieszkańców Tczewa. W IN MEMORIAM V Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego wzięło udział blisko trzydziestu wykonawców. Cały blisko czterogodzinny koncert podzielono na trzy części.

Najważniejszą część imprezy stanowił I Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Konkurs ma za zadanie upowszechnianie twórczości Grzegorza Ciechowskiego, głównie wśród młodzieży i promowanie osób uzdolnionych muzycznie i wokalnie. Do koncertu finałowego I Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zakwalifikowano: Joannę Dolatę (Września), Małgorzatę Hegele (Tczew), “Krajecki Live” (Hamburg), “Ojciec konia sprzedali” (Puławy-Lublin), Rafała Ostrowskiego (Gdynia), Ewę Szwajlik (Malbork), Monikę Wendt (Tczew), Michała Wierzbowskiego (Tczew), Gonzo Zacharskiego (Toruń) i Jacka Zawadę (Warszawa). Wykonawcy ubiegali się o trzy nagrody: dwie pieniężne – Marszałka Województwa Pomorskiego (6000 zł), Prezydenta Tczewa (4000 zł) i nagrodę “Black Bottle Studio” z Torunia w postaci 8-godzinnej sesji nagraniowej.

Uczestników konkursu oceniło i przydzieliło ufundowane nagrody jury w składzie:
Weronika Ciechowska – córka Grzegorza Ciechowskiego;
Bogdan Hołownia – pianista, współpracował z największymi tuzami polskiego jazzu,   laureat, między innymi “Grand Prix Jazz Melomani” w kategorii artysta roku 2002 (tzw. oskar jazzowy);
Ryszard “Tymon” Tymański – multiinstrumentalista, założycieli lider wielu zespołów jazzowych i rockowych tzw. “Trójmiejskiej Sceny Muzycznej”, laureat “Paszportu Polityki” i muzycznego “Fryderyka”;
Adam Wendt – czołowy polski saksofonista, laureat konkursów improwizacji jazzowej, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przy nagraniu jego solowej płyty pt.: “Tak, tak to ja”. Wykonawców przygotowywał do koncertu finałowego i im akompaniował zespół muzyków współpracujących, między innymi z: Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską, teatrami muzycznymi w składzie: Michał Szczeblewski, Maciej Kortas, Sławomir Kornas i Tomasz Krezymon.

Podczas obrad jury z recitalem piosenek Grzegorza Ciechowskiego w nowych aranżacjach wystąpił znakomity tczewski wokalista, muzyk, bluesman Roman Puchowski, związany od początku z imprezami poświęconymi pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Roman Puchowski znany jest z formacji “Von Zeit”, ale współpracuje także z wieloma wybitnymi zagranicznymi muzykami, takimi jak: Nick Katzman, Keith Dunn czy Sugar Blue.

Po gorących dyskusjach jury wyłoniło laureatów, przydzieliło im ufundowane nagrody. Grand Prix otrzymała Małgorzata Hegele z Tczewa za wykonanie utworu “Hibernatus”. Pierwsze miejsce zajął Rafał Ostrowski – aktor “Teatru Muzycznego” w Gdyni, który zaprezentował “Śmierć w bikini”. Nagrodę “Black Bottle Studio” wyśpiewał Jacek Zawada z Warszawy za interpretację utworu “Tak, tak to ja”.

Na zakończenie V Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego wystąpiła grupa BOŃCZYK / KRZYWAŃSKI. Jacek Bończyk  jest aktorem teatrów “Syrena” i “Komedia” w Warszawie. Specjalizuje się w rolach w spektaklach muzycznych. Występował między innymi w: “Piaf”, “Cabarecie”, “Skrzypku na dachu”, “Operze za trzy grosze”, “Chicago”. Jest laureatem I – głównej nagrody Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2000 roku i laureatem Grand Prix Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie. Z Zbigniewem Krzywańskim spotkał się przy realizacji programu“Kombinat” z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego i “Republiki”. Zbigniew Krzywański to gitarzysta i kompozytor, współautor wielu przebojów “Republiki”. Wspólny projekt muzyczny BOŃCZYK /KRZYWAŃSKI pt.: “Depresjoniści”, jest skierowany do dojrzałych słuchaczy.

Do rzeszy fanów wychowanych na muzyce “Republiki”, BOŃCZYK / KRZYWAŃSKI mimo klimatów spod znaku “King Crimson” czy Franka Zappy przede wszystkim kojarzą się właśnie z “Republiką”. Koncert promocyjny “Depresjonistów” w warszawskiej Fabryce Trzciny spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i dziennikarzy muzycznych, a Piotr Kaczkowski,  kultowy prezenter muzyczny radiowej “Trójki”, nazwał płytę “Depresjoniści” grupy BOŃCZYK / KRZYWAŃSKI największym wydarzeniem muzycznym 2005 r. w Polsce. Grupa wystąpiła w Tczewie w składzie: Bartek Gasiul, Ryszard Guz, Jakub Nowak, Jacek Bończyk, Zbigniew Krzywański.

Podczas wszystkich występów na ekranie multimedialnym wyświetlane były wizualizacje przygotowane przez Roberta Turło laureata Festiwalu Filmowego w Nowym Jorku w kategorii filmu animowanego. Pokazywano również zdjęcia z życia prywatnego i artystycznego Grzegorza Ciechowskiego.

Organizatorem IN MEMORIAM V Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego była Gazeta Reklamowa, Agencja Impresaryjna “Pop & Art” Józefa Golickiego, ale większość środków finansowych na przygotowanie tego przedsięwzięcia przekazał Samorząd Tczewa. Oprócz Samorządu Województwa Pomorskiego i starostwa powiatowego w Tczewie tę inicjatywę wsparły finansowo lub rzeczowo również następujące instytucje i firmy prywatne: Bank Spółdzielczy w Tczewie, ZWiK w Tczewie, “Telkab”, “Atlas-Poland” w Gdyni, “Euroluk” – Grupa Stoczni Gdynia, “Metrix” -Grupa Apator, hotel “Carina”, restauracje: “Kanion”, “Mocca” i “Piaskowa”. Patronat medialny nad impreza sprawowała Telewizja Polska Program 3, “Dziennik Bałtycki”, telewizja kablowa“Tetka” i radio “Fabryka”. Informacja o wszystkich patronach i sponsorach znalazła się na plakacie festiwalowym, na planszach wyświetlanych podczas przerw między poszczególnymi występami. Organizator Festiwalu Józef Golicki informował o tym również wielokrotnie ze sceny amfiteatru.

Materiały filmowe na temat Festiwalu zamieścił “Teleekspres” i “Panorama”. Obszerniejszy kilkunastominutowy program przygotowała dla telewizji gdańskiej Maria Kańska. Wszystkie występy podczas “ IN MEMORIAM” zostały nagrane przez tczewską telewizję kablową “Tetka”. Oddzielne audycje przygotowało radio “Fabryka”. W archiwum organizatora znajduje się również obszerna dokumentacja fotograficzna imprezy.

V Festiwal Grzegorza Ciechowskiego poprzedził program pt.: “ Wspominamy Grzegorza Ciechowskiego” zorganizowany 25 sierpnia w klubie muzyczno-filmowym “Tromba”, gdzie zaprezentowano archiwalne materiały filmowe i muzyczne dotyczące Grzegorza Ciechowskiego.

Program Festiwalu
I. Otwarcie
II. Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
1. Monika Wendt – “Republika marzeń”
2. Jacek Zawada – “Tak, tak to ja”
3. Michał Wierzbowski – “Obcy astronom”
4. Joanna Dolata – “Dziś twój ślub”
5. Gonzo Zacharski – “Reinkarnacje”
6. Małgorzata Hegele – “Hibernatus”
7. Rafał Ostrowski – “Śmierć w bikini”
8. Ewa Szwajlik – “Noc wampira”
9. Krajecki Live – “Mamona”
III. Roman Puchowski – recital
IV. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród
V. Zespół “Bończyk/Krzywański” – koncert specjalny

Dodaj komentarz