VI Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbył się 25 sierpnia 2007 r. Zgodnie z programem cała impreza została podzielona na dwie części. Pierwsza, która miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej poświęcona była promocji publikacji pod redakcją Jana Kulasa pt.: “Grzegorz Ciechowski 1957-2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa” i połączona była z wystawą przybliżającą postać Grzegorza Ciechowskiego. Druga część festiwalu odbyła się jak co roku w tczewskim amfiteatrze. Składały się na nią II Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego i koncert z okazji 50-tej rocznicy urodzin artysty pt.: “Reinkarnacje”.

Promocja jak i wernisaż wystawy zgromadziły liczne grono kolegów, przyjaciół i fanów twórczości Grzegorza Ciechowskiego, którzy szczelnie wypełnili salę oświatową i ekspozycyjną Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dyskusje i wymiana uwag na temat książki i wystawy zostały przeniesione do amfiteatru, gdzie o godz. 20:00 rozpoczął się II Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Konkurs oprócz upowszechniania twórczości Grzegorza Ciechowskiego ma za zadanie również promowanie osób uzdolnionych muzycznie i wokalnie. W konkursie finałowym wystąpiło 9 wykonawców (na 10 zakwalifikowanych) z: Zamościa, Choszczna, Tczewa, Gniewa, Gdańska, Warszawy, Torunia i miejscowości Chorzele. Wszyscy uczestnicy – 5 wokalistów i 4 zespoły ubiegali się o nagrody: Grand Prix – Marszałka Województwa Pomorskiego (6000 zł), I miejsce – Prezydenta Tczewa (4000 zł) i 12-godzinną sesję nagraniową w “Direct Studio” w Tczewie. Podobnie jak w ubiegłym roku wykonawców oceniało i nagrody przydzielało 4-osobowe, profesjonalne jury.
Skład komisji konkursowej był następujący:
Grażyna Łobaszewska – pedagog muzyczny, wokalistka, 3-krotna laureatka Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, piosenkarka roku w 1979r.;
Sławomir Ciesielski – perkusista, kompozytor, członek zespołu “Republika” i autor niektórych przebojów tego zespołu;
Ryszard, “Tymon” Tymański – multiinstrumentalista, założyciel i lider wielu zespołów tzw. Trójmiejskiej Sceny Muzycznej, laureat “Paszportu Polityki” i muzycznych “Fryderyków”;
Adam Przybyłowski – gitarzysta, dyrygent, animator kultury, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim w tzw. tczewskim okresie.

Wokalistów do konkursu przygotowywał  i akompaniował im podczas występu Zespół Festiwalowy w składzie: Michał Szczeblewski, Maciej Kortas, Sławomir Kornas i Tomasz Krezymon. Jury jednogłośnie ustaliło laureatów i przydzieliło ufundowane nagrody. W swoich wyborach i ocenach członkowie komisji kierowali się przede wszystkim interpretacją wykonywanych utworów i umiejętnościami warsztatowymi i wokalnymi uczestników.
Grand Prix otrzymała Małgorzata Michalska z Tczewa. W jej wykonaniu usłyszeliśmy “Tobie wybaczam”. Pierwsze miejsce zajęła Anna Szczerba z Zamościa, która zaprezentowała “Nieustanne tango”. 12-godzinna sesja nagraniowa w “Direct Studio” przypadła w udziale zespołowi California Stories Uncovered z Tczewa za “Kaspara Hausera”.

W czasie obrad jury na scenie amfiteatru wystąpiła kilkunastoosobowa grupa młodych artystów z koncertem “Reinkarnacje”. Pomysłodawcą i reżyserem tego programu była Joanna Piwowar laureatka Nagrody Artystycznej im. Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. Autorka i scenarzystka przedstawiła Grzegorza Ciechowskiego przede wszystkim jako poetę, osobę, która we wspaniały sposób potrafi opisywać świat ludzkich przeżyć. Sięgnęła po 14 utworów, często rzadko wykonywanych z różnych wcieleń Grzegorza Ciechowskiego. Aranżacje wybranych piosenek przygotował Jacek Kita, lider zespołu towarzyszącego wykonawcom. W koncercie wystąpili laureaci festiwali piosenki aktorskiej, studenckiej i poetyckiej. Uzupełnieniem interesujących interpretacji były wizualizacje autorstwa Dawida Kozłowskiego, tworzące poetycki klimat wykonywanych utworów.

Organizatorem IN MEMORIAM VI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego była Gazeta Reklamowa, Agencja Impresaryjna “Pop&Art”. Środki finansowe na zorganizowanie Festiwalu pochodziły od różnych sponsorów, którzy zadeklarowali udział finansowy i rzeczowy. Jak co roku gros środków pieniężnych przekazał Samorząd Tczewa. Imprezę wspierali także: Samorząd Województwa Pomorskiego, “Wiwipol”, “Euroluk”-Grupa Stoczni Gdynia, Bank Spółdzielczy, “Telkab”, ZWiK, Starostwo Powiatowe w Tczewie, “Atlas Poland”, hotel “Carina”, restauracja “Kanion” i “Piaskowa”, “Multikino”, “Veolia Transport-ZKM Tczew”. Patronat medialny pełniły: Telewizja Polska Program 3, “Dziennik Bałtycki”, telewizja kablowa “Tetka”, radio “Fabryka” i portale “Wrota Pomorza” i “tcz.pl”. Informacje o wszystkich patronach i sponsorach znalazły się na zaproszeniach, plakacie, planszach wyświetlanych podczas Festiwalu. O fundatorach nagród informowała “Gazeta Wyborcza”, “Dziennik Bałtycki”, “Gazeta Tczewska” i strona internetowa festiwalu. O IN MEMORIAM informowała na żywo TVP 3 w ramach programu telewizyjnego nadawanego z Tczewa. Cały program festiwalu został nagrany przez tczewską telewizję kablową “Tetka”. Oddzielne audycje poświęcone imprezie przygotowało radio “Fabryka”. W archiwum organizatorów znajduje się również obszerna dokumentacja fotograficzna imprezy.

Program Festiwalu
I. Otwarcie
II. Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
1. Anna Szczerba – “Nieustanne tango”
2. Bartosz Kuśmierczyk – “Ratuj tyko mnie”
3. Małgorzata Michalska – “Tobie wybaczam”
4. Jacek Siciarek – “Obcy astronom”
5. Agata Warda – “Piosenka dla Weroniki”
6. Planctus Gravatus – “Moja krew”
7. Inni – “Udajesz, że nie żyjesz”
8. Manchester – “Telefony”
9. California Stories Uncovered – “Kaspar Hauser”
III. Koncert specjalny z okazji 50-tej rocznicy urodzin G. Ciechowskiego “REINKARNACJE”
IV. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród

Dodaj komentarz