Kolejny, już XIII Festiwal poświęcony twórczości Grzegorza Ciechowskiego odbył się w Tczewie w dniach 22-23 sierpnia 2014 roku. Imprezę zainaugurował wernisaż plenerowej wystawy, którą przygotowano na terenie węzła komunikacyjnego przy dworcu PKP. Wystawę „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego” opracowali pracownicy Fabryki Sztuk według koncepcji Dariusza Wałaszewskiego. Prezentacja przybliżyła najważniejsze płyty artysty. Wybrano 10, zdaniem pomysłodawcy, najważniejszych „krążków”, w których wydaniu uczestniczył Grzegorz Ciechowski. Wśród tej dziesiątki znalazły się płyty „Republiki”, dyski z samodzielnej twórczości artysty oraz płyty innych artystów, które współtworzył Grzegorz Ciechowski. Wystawa barwnie i interesująco przedstawia prace nad poszczególnymi wydawnictwami. Przytacza wiele ciekawostek i fragmenty wypowiedzi osób odpowiedzialnych za przygotowanie płyt: managera, fotografów, producentów, muzyków i tak dalej.

Jak co roku najważniejszą częścią Festiwalu jest koncert finałowy Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, do którego w tym roku zakwalifikowano sześć zespołów. Pomimo, że do Konkursu napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń w finale wystąpiło mniej młodych artystów niż w poprzednich latach. Ograniczenia wynikały z mniejszego budżetu Festiwalu i z przyjęcia nowej zasady organizacyjnej. Aby szerzej zainteresować wykonawców twórczością Grzegorza Ciechowskiego postanowiono od 2014 roku zagwarantować wszystkim uczestnikom koncertu finałowego nagrody pieniężne. Taka gratyfikacja zachęci do zmierzenia się z twórczością artysty również twórców o ustalonej renomie i jednocześnie pozwoli wyrównać poziom artystyczny wykonawców koncertu finałowego.

Tak jak w poprzednich latach każdy uczestnik Konkursu wykonał dwa utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego we własnej aranżacji i interpretacji. Artyści w bardzo niestandardowy sposób potraktowali twórczość Grzegorza Ciechowskiego, często tworząc z piosenek artysty nowe kompozycje, które zawierały inne niż w oryginale rozwiązania brzmieniowe i rytmiczne. Profesjonalne jury składające się z dziennikarzy muzycznych i muzyków z powodu wyrównanego poziomu długo nie mogło uzgodnić wspólnego werdyktu. Ostatecznie w następujący sposób rozdzieliło ufundowane nagrody:

  • Grand Prix – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego (6000 zł) – Bartosz Kaczmarek i Sjón
  • I Miejsce – Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa (5000 zł) – Moose The Tramp
  • Nagroda Specjalna Prezydenta Gdańska (3000 zł) – 3moonboys
  • Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (2000 zł) – Straight Jack Cat
  • Nagroda Specjalna Telewizji „TeTka” (2000 zł) – Bruno Schulz
  • Nagroda Specjalna Tczewian (kolegów i miłośników twórczości Grzegorza Ciechowskiego) –
  • (2000 zł) – Torpeda
  • Nagroda Fanklubu „Republika Marzeń” (1000 zł) – Torpeda

Jak zwykle przed ogłoszeniem wyników konkursu wszystkich uczestników, jurorów i fundatorów nagród poproszono na scenę amfiteatru. W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Grand

Prix IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego wręczył organizator imprezy – Józef Golicki. Podczas obrad jury wystąpił Puchowski Ensamble. Zespół zaprezentował najnowsze kompozycje lidera. Roman Puchowski muzyk, free-styler, wirtuoz gitary Dobro i techniki slide łączy w swojej twórczości tradycję i nowoczesność. Jego koncerty to totalny, przepełniony pozytywną energią performance. Zespół wykonał między innymi, „Big Bad Brother” piosenkę, która znalazła się w półfinale światowego konkursu International Songwriting Competition w USA i „Juratę” przebojowy utwór z albumu „Free”.

In Memoriam XIII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego zakończył występ Ciechowski Special Project. Tak o tym pomyśle napisał jego pomysłodawca Romek Puchowski: „Muzyka Grzegorza Ciechowskiego inspiruje mnie od momentu, kiedy usłyszałem po raz pierwszy „Kombinat” na Liście Przebojów Trójki na początku lat 80-tych. Spotkanie z Grzegorzem przy produkcji debiutankiej płyty mojego zespołu Von Zeit było jednym z kluczowych momentów na mojej muzycznej drodze. „Ciechowski Special Project” to pole do realizacji twórczych koncepcji, które zawitały w moim umyśle w ciągu ostatniego roku. Płyta Vienia „Profil Pokoleń Vol 1″, z którą przemierzałem w aucie setki kilometrów, granie z Bartkiem Niebieleckim (perkusja) podczas gościnnych wykonów z Hoodoo Band, spotkanie z Olem Walickim na festiwalu Metropolia Jest Okey, aksamitny głos Sary Brylewskiej, którym urzeka na debiutanckiej płycie „Skąd przyszłaś”, wszystko to ułożyło się niepostrzeżenie w nową, twórczą kolaborację i wygląda na to, że „Będzie plan”! Owiany tajemnicą tekst Grzegorza Ciechowskiego „Baśń o lustrze” w oparach przestrzennych psychodelicznych dźwięków recytować będzie sam Mirosław Baka”.

Festiwal był promowany i reklamowany w wielu mediach branżowych, regionalnych czy ogólnokrajowych. Relacje z Tczewa przekazywała gdańska „Panorama” i Radio Gdańsk, a cały materiał muzyczny i wywiady z uczestnikami Festiwalu został nagrany przez tczewską telewizję kablową „TeTka”. Organizatorem była Agencja Impresaryjna „Pop&Art”. Głównym sponsorem Festiwalu był Samorząd Tczewa. Swój udział w przygotowaniu imprezy mają również: Bank Spółdzielczy w Tczewie, Eaton, Submet, ZWiK w Tczewie, Gamma, Starostwo tczewskie, Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka”, Fabryka Sztuk, restauracja „Piaskowa”, Zakład Usług Komunalnych, Fundacja „Pokolenia”, hotel „Carina”, LedWork, Centrum Kultury i Sztuki, Fanklub „Republika Marzeń”. Imprezie medialnie patronowali: tczewska telewizja „TeTka”, Radio Gdańsk, Radio Fabryka, Dziennik Bałtycki, Gazeta Tczewska, Panorama Tczewa, tcz.pl, wrotatczewa.pl.

Galeria 2014 r. – zdjęcia Józef Golicki
Wystawa plenerowa „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego”

Galeria 2014 r. – zdjęcia Ireneusz Jędruch
Koncert finałowy IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Ogłoszenie wyników IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Koncerty specjalne: Puchowski Ensamble i Ciechowski special Project

Miejsce i osoby

 

Galeria 2014 r. – zdjęcia Stach Borkowski
Koncert finałowy IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Ogłoszenie wyników IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Koncerty specjalne: Puchowski Ensamble i Ciechowski special Project

Miejsce i osoby

Dodaj komentarz