XIV Festiwal poświęcony twórczości Grzegorza Ciechowskiego odbył się w Tczewie 21 sierpnia 2015 roku. Pierwotnie impreza była rozpisana na trzy dni. Niestety brak dofinansowania niektórych przedsięwzięć festiwalowych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego spowodowało ograniczenie działań organizacyjnych  i  ich  przeprojektowanie  tak, aby mogły  odbyć  się w ciągu jednego dnia.

Po raz pierwszy wiele przedsięwzięć festiwalowych miało miejsce na ulicach Tczewa. Te spontaniczne działania operujące elementami sztuki i teatru pojawiły się w różnych częściach miasta, aby zaciekawić, zachęcić do interakcji. Uliczne zdarzenia artystyczne pt.: „Wielki hipnotyzer” niewątpliwie nadały imprezie większego kolorytu i przyczyniły się do szerszego poznania Grzegorza Ciechowskiego i jego spuścizny.  O godzinie 17:00 spod „ciechowskiej” lokomotywy pomalowanej w czarno-białe pasy przy dworcu PKP w Tczewie wyruszyli rowerzyści, motocykliści i opiekunowie z psami. Członkowie grupy ciężkich motocykli „Tornado”, członkowie Tczewskiej Inicjatywy Rowerowej i rowerzyści nie zrzeszeni przemierzyli Tczew, odwiedzając miejsca związane z obecnością Grzegorza Ciechowskiego. Psy z tczewskiego schroniska dla zwierząt przystrojone w czarno-białe obroże i krawaty, w towarzystwie opiekunów, odbyły spacer przyjaźni ulicami Tczewa. Młodzież z Fundacji Pokolenia i klubu „Włącznik” zostawiała w przestrzeni miejskiej czarno-białe wstążki z fragmentami piosenek Grzegorza Ciechowskiego, rozklejała ulotki z ciekawostkami z jego życia oraz pisała na murach i ulicach teksty utworów.

Również o godzinie 17:00 rozpoczął się „Ciechowski salonik literacki” zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie u zbiegu ulicy Krótkiej, Mickiewicza i Dąbrowskiego. To plenerowe spotkanie promowało Grzegorza Ciechowskiego jako autora poezji i tekstów piosenek, które napisał dla innych artystów. Wybrane utwory prezentowali: B. Jackiewicz, T. Hildebrandt, M. Kornas, W. Dolina-Niżyńska, K. Mielczarek i B. Paprot (gitara).

O godzinie 18:00 została otwarta w parku M. Kopernika wystawa przygotowana przez Fabrykę Sztuk pt.: „Grzegorz Ciechowski w obiektywie Mirosława Stępniaka”. Ekspozycja pokazuje różne wydarzenia z życia artystycznego Grzegorza Ciechowskiego i „Republiki”, na które składają się koncerty i inne wydarzenia, w tym pierwsza oficjalna sesja zdjęciowa zespołu z 1982 roku. Spora część fotografii z wystawy została zaprezentowana po raz pierwszy.

Po otwarciu wystawy uczestnicy wernisażu przeszli na pobliski teren Fabryki Sztuk, gdzie o godzinie 19:00 rozpoczęła się najważniejsza część Festiwalu X Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Na dziedzińcu i we wnętrzu Fabryki Sztuk można było w czasie trwania konkursu uczestniczyć w wielu interesujących wydarzeniach. W przeszklonym hollu wyeksponowano duże fotogramy wystawy „Festiwalowe migawki”, prezentującej kadry z różnych edycji tczewskiego festiwalu. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stoisko wydawnictwa „Muza” oferujące najnowszą, przedpremierową publikację „My lunatycy. Rzecz o Republice”. Książka, efekt pracy i pasji dwojga ludzi Anny Sztuczki i Krzysztofa Janiszewskiego, jest pierwszym wydawnictwem tak szeroko pokazującym muzyczny fenomen „Republiki” i przedstawiającym różne punkty widzenia wielu osób z różnych środowisk i pokoleń. W specjalnie zaaranżowanym stanowisku Fotobudki można było zrobić sobie zdjęcie z atrybutami nawiązującymi do twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Z tej możliwości skorzystało bardzo wielu uczestników Festiwalu.

W najważniejszej konkursowej części imprezy wystąpiło 11. artystów zakwalifikowanych do części finałowej przez jury. Aby zachęcić i zainteresować wykonawców twórczością Grzegorza Ciechowskiego przygotowano aż 9 nagród, w większości pieniężnych. Wybrani uczestnicy koncertu finałowego X Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego to artyści już z niemałym doświadczeniem muzycznym i znaczącymi sukcesami artystycznymi, prezentujący różne style i gatunki muzyczne od piosenki poetyckiej po różne odmiany rocka. Wykonawcy grający na co dzień rock progresywny, alternatywny, metal czy elektro-rock zaaranżowali na własny sposób utwory Grzegorza Ciechowskiego. Publiczność podczas konkursu miała okazję usłyszeć te nowe opracowania i przekonać się, że twórczość naszego artysty jest ciągle „żywa”. Jury, oceniając uczestników konkursu, którzy wykonywali po dwa utwory z repertuaru Grzegorza
Ciechowskiego, podkreślili bardzo wysoki poziom zespołów. Ocena końcowa arbitrów była składową związaną z warsztatem technicznym, z rozumieniem tekstu i interpretacją emocjonalną utworów. Ostatecznie 5. osobowe jury składające się z dziennikarzy muzycznych i muzyków w następujący sposób rozdzieliło ufundowane nagrody:

Grand Prix – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego (6000 zł)

– Andrzej Pudlik i Hatbreakers;

I Miejsce – Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa (5000 zł) – Box Anima;

Nagroda Specjalna Prezydenta Gdańska (3000 zł) – Bregma;

Nagroda Specjalna stowarzyszenia „Porozumienie na Plus” (2500 zł) – Bacteryazz;

Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (2000 zł) – Agata Zakrzewska;

Nagroda Specjalna Telewizji „TeTka” (2000 zł) – Miss Hapen;

Nagroda polskiej wytwórni muzycznej RKDF i Mediapixel – wydanie płyty CD z materiału

powierzonego w nakładzie 300 sztuk – JMJ Influence Trio;

Nagroda fanklubu Republiki i Grzegorza Ciechowskiego „Republika Marzeń” – sponsorowany występ podczas koncertu z okazji Dnia Białej Flagi 23 kwietnia 2016 roku w Toruniu i umieszczenie jednego nagrania muzycznego na składance CD pt.: „Dzień Białej Flagi 2016″ – State Urge;

Nagroda Wojciecha Galińskiego i Marii Wasiewicz-Galińskiej dla wyróżniającego się instrumentalisty (1000 zł) – Paweł Bergel.

Jury podziękowało organizatorom za świetne przygotowanie części konkursowej Festiwalu, bardzo sprawne zmiany wykonawców oraz zapewnienie wysokiego poziomu nagłośnienia i realizacji dźwięku podczas konkursu. Jak zwykle przed ogłoszeniem wyników konkursu wszystkich uczestników, jurorów i fundatorów nagród poproszono na scenę.

Podczas obrad jury wystąpiła z recitalem Paula Brzóska, finalistka telewizyjnego programu „Must Be The Music. Tylko muzyka”. Młoda tczewska wokalistka zaśpiewała utwory z repertuaru Jassie Ware i Jamesa Baya. In Memoriam XIV Festiwal Grzegorza Ciechowskiego zakończył koncert specjalny Krzysztofa Zalewskiego, jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Artysta w 2003 roku wygrał drugą edycję polskiego „Idola” i wydał debiutancki album „Pistolet”. Potem przez wiele lat współtworzył różne projekty muzyczne. W 2014 roku nagrał płytę „Zelig” oscylującą wokół tak zwanej muzyki rockowej, chociaż ciężko ją zaszufladkować do jednego gatunku muzycznego. Podczas znakomitego koncertu artysta zaprezentował głównie utwory z tej ostatniej płyty, wykonał również rewelacyjnie utwór Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę”.

Festiwal był promowany i reklamowany w wielu mediach branżowych, regionalnych czy ogólnokrajowych. Relacje z Tczewa przekazywała gdańska „Panorama” i  Radio Gdańsk, a cały materiał muzyczny i wywiady z  uczestnikami Festiwalu został nagrany przez tczewską telewizję kablową „TeTka”. Organizatorem była Agencja Impresaryjna „Pop&Art”. Głównym sponsorem Festiwalu był Samorząd Tczewa. Swój udział w przygotowaniu imprezy mają również:  Bank Spółdzielczy w Tczewie, Eaton, ZWiK w Tczewie, Apator-Metrix, Starostwo tczewskie, Fabryka Sztuk w Tczewie, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Zakład Usług Komunalnych, Fundacja „Pokolenia”, restauracja „Piaskowa”, hotel „Carina”, LedWork, Centrum Kultury i Sztuki, Fanklub „Republika Marzeń”, Schronisko dla Zwierząt. Imprezie medialnie patronowali: Telewizja „TeTka”, Telewizja Gdańsk, Radio Gdańsk, Fabryka Zespołów, Dziennik Bałtycki, Panorama Tczewa, Gazeta Tczewska, portale: tcz.pl, wrotatczewa.pl

Galeria 2015 r. – zdjęcia Regina Jeszke-Golicka

Kulisy In Memoriam XIV Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego

Ciechowski Salonik Literacki


 

Galeria 2015 r. – zdjęcia Stach Borkowski

„Wielki hipnotyzer” – uliczne zdarzenia artystyczne


Wystawa Grzegorz Ciechowski w obiektywie Mirosława Stępniaka


Koncert finałowy X Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Ogłoszenie wyników X Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego


Recital Pauli Brzóski. Koncert specjalny Krzysztofa Zalewskiego

Miejsca i osoby


 

Galeria 2015 r. – zdjęcia Ireneusz Jędruch

Koncert finałowy X Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego


Ogłoszenie wyników X Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Koncert specjalny Krzysztofa Zalewskiego

Dodaj komentarz