Dziewiąta impreza poświęcona pamięci artysty odbyła się, podobnie jak w ubiegłym roku, w budynku i na dziedzińcu Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły. Festiwal nie tylko upowszechnia twórczość Grzegorza Ciechowskiego, a także promuje młodych muzyków i wokalistów. Główną częścią imprezy był Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, którego formuła artystyczna została wypracowana w 2009 roku. W wyniku wstępnej selekcji, do koncertu finałowego zakwalifikowano 8 wykonawców, wykonujących po dwa utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego.

Festiwal rozpoczął się o godz. 18.00 wernisażem wystawy “Republika w plakacie zamknięta”, na której prezentowane były plakaty i afisze z działalności koncertowej zespołu Grzegorza Ciechowskiego. Prace eksponowane były w przeszklonym holu CWRDW, przylegającym do dziedzińca obiektu. Ten sposób ekspozycji umożliwił bezpośrednie obcowanie z pracami również podczas występów. Wystawa została przygotowana spośród eksponatów dostarczonych przez członków fanklubu “Republika marzeń”. Fani również barwnie komentowali podczas wernisażu zgromadzone prace.

O godz. 18.30 rozpoczął się koncert finałowy V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Wszystkie występy odbywały się na dużej scenie ustawionej w pobliżu głównego budynku CWRDW. Budynek pomocniczy CWRDW służył jako zaplecze sceniczne. W nim ulokowano pomieszczenia dla wykonawców i obsługi – w sumie dla siedemdziesięciu osób. Warto w tym miejscu podkreślić, że cała impreza odbywała się na żywo. Wszystkie prezentacje konkursowe i poza konkursowe działy się tu i teraz. Dotyczyło to również prezentacji multimedialnych prezentowanych na ekranie zamontowanym na budynku CWRDW. W koncercie finałowym V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego wystąpiło 8 wykonawców, wyłonionych w eliminacjach. Podstawą do oceny i dalszej kwalifikacji wykonawców zgłoszonych do konkursu były przygotowane wcześniej i nagrane interpretacje wybranych utworów Grzegorza Ciechowskiego. Podczas koncertu finałowego występy oceniało czteroosobowe profesjonalne jury złożone z 3 muzyków współpracujących w różnym okresie z Grzegorzem Ciechowskim (Sławomir Ciesielski, Adam Wendt, Adam Przybyłowski) i członka fanklubu “Republika marzeń” (Tomasz Ryłko).

W czasie obrad jury na scenie wystąpił znakomity młody polski zespół uznany przez Program 3 Polskiego Radia za Zespół Roku 2007. W tymże roku grupa, z okazji 50-rocznicy urodzin Grzegorza Ciechowskiego, przygotowała nowe interpretacje utworów artysty. Jury w swoim werdykcie podkreśliło dużą różnorodność gatunków muzycznych artystów występujących w tegorocznym konkursie i zauważyło, że muzyka Grzegorza Ciechowskiego ewoluuje i inspiruje młodzież do własnych poszukiwań artystycznych.

A oto wyniki V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:

– Grand Prix – nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego dla chóru Viribus Unitis
– I miejsce – nagroda Prezydenta Miasta Tczewa dla zespołu Living on Venus
– nagroda specjalna Prezydenta Miasta Gdańska dla zespołu Janek Samołyk
– nagroda specjalna Prezydenta Miasta Sopotu dla zespołu Datura
– nagroda specjalna starosty tczewskiego dla zespołu Bert/Matej/DJ Ace

Nagrodę fanklubu “Republika marzeń” otrzymały zespoły Living on Venus i Viribus Unitis.

Między poszczególnymi występami swoje umiejętności zaprezentował DJ duet MiT, tworzący nowe utwory na bazie piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Duet także przygotował oprawę muzyczną na after party kończący imprezę. Dodatkową atrakcją Festiwalu były wizualizacje przygotowane przez Roberta Turło – laureata wielu festiwali filmów animowanych i wideoklipów w kraju i za granicą. Całość materiału muzycznego i wizualnego nagrała tczewska telewizja kablowa “Tetka”. Relację z Festiwalu przygotowała również gdańska “Panorama”. Informacje o imprezie przygotowali i napisali także dziennikarze z gazet i portali internetowych. Wśród publiczności, przez całą imprezę (18.00-23.30) przewinęło się około 2 tysiące osób. Szczególnie barwną grupę stanowili fani twórczości Grzegorza Ciechowskiego, którzy przybyli z terenu całego kraju i z za granicy.

Dodaj komentarz