Druga impreza, tak jak zapowiadał wcześniej organizator Józef Golicki, odbyła się już pod nazwą „In Memoriam” Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. W ramach Festiwalu zorganizowano program poetycko-muzyczny „Wiersze i piosenki Grzegorza Ciechowskiego” (21 grudnia 2003 r.), i koncert w drugą rocznicę śmierci artysty (22 grudnia 2003 r.).

Program poetycko-muzyczny, w wykonaniu aktorów teatru „Wybrzeże” Jacka Labijaka i Michała Kaminskiego (recytacje) i przyjaciela Grzegorza – Krzysztofa Okupskiego (gitara i śpiew), składał się z trzech części czytanych, przedzielonych piosenkami z repertuaru zespołów „Nocny pociąg” i „Res publica”. Zaprezentowano wczesne wiersze, głównie z lat siedemdziesiątych, wiersze późniejsze, przede wszystkim z lat dziewięćdziesiątych i teksty poetyckie przerobione na piosenki lub pisane z myślą o prezentacji estradowej.

Do udziału w koncercie zaproszono, oprócz tczewskich muzyków, również Krystynę Prońko i reprezentantów Toruńskiej Sceny Muzycznej, zespoły: „Butelka”, „Czaqu” i „Toronto”. Na scenie Tczewskiego Domu Kultury wystąpiło dwanaście formacji. Niektóre z nich powstały specjalnie na potrzeby koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Wszyscy wykonawcy, podobnie jak podczas koncertu, który odbył się w 2002 r., przygotowali własne wersje utworów zmarłego artysty. Uzupełnieniem, a jednocześnie interesującym przerywnikiem między muzycznymi popisami, były prezentowane na ekranie multimedialnym fragmenty ostatniego wywiadu z Grzegorzem Ciechowskim, nagranego przez Grzegorza Kopcewicza 18 października 2001 r. i fragmenty ostatniego toruńskiego koncertu „Republiki”.

Fotografie: S. Zaczyński, S. Gawroński

Dodaj komentarz