Category: Aktualności

ROMEK PUCHOWSKI – muzyk, kompozytor, free-styler, wirtuoz gitary DOBRO i techniki slide. Wszechstronna muzyczna osobowość, wokalista, instrumentalista. Jego scenicznego „arsenału” dopełniają gitara akustyczna bas, looper oraz iPhone. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, członek międzynarodowych projektów muzycznych. Mistrz techniki slide i improwizacji. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i nowoczesność. Jego solowe koncerty to totalny, przepełniony pozytywną energią performance. O jego występach recenzenci piszą: „Mistrz przemówił!”, „Kosmos, zjawisko, geniusz”, „Puchowski to potęga!”.

 Współpracował i współpracuje m.in. Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, ze znakomitym harmonijkarzem, Keithem Dunnem, wirtuozem gitary, Nickiem Katzmanem oraz legendą harmonijki ustnej, Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z Rolling Stones czy Frankiem Zappą. Brał udział w prestiżowym projekcie koncertowym „Mistrzowie gitary”, prezentującym najwybitniejszych polskich gitarzystów. Album jego formacji Von Zeit „Ocieramy się” został uznany za jedną z najlepszych płyt rockowych roku 2008.

 Nowa płyta Romek Puchowski „FREE” ukazała się w marcu 2013 roku. Piosenka „Jurata” trafiła na Listę Przebojów Trójki. „Albo cacy albo lili” z gościnnym udziałem Martyny Jakubowicz przez kilka tygodni „okupowała” pierwsze miejsce  „Alternatywnej Listy Przebojów”  Radia Kraków. „Big Bad Brother” znalazła się w półfinale światowego konkursu International Songwriting Competition w USA, w jury którego zasiada m.in. Tom Waits.

 FRAGMENTY RECENZJI

 „Big Bad Brother” to surowy i szorstki blues wykonany przez Puchowskiego tylko w towarzystwie Grzegorza Grzyba na perkusji. (…) Trochę przypomina to The White Stripes, ale jest jeszcze bardziej surowo i szorstko.

(…) muzyka zawarta na krążku doskonale pokazuje go dokładnie takiego, jakiego znamy z występów scenicznych, czyli artystę z otwartą głową, śmiało sięgającego po różne stylistyki, odważnego, czasem prowokującego.

(…) wszystkie niuanse, smaczki i subtelności, słyszalne na krążku można z pełną mocą docenić po koncertowym spotkaniu z Puchowskim. Do czego z całego serca zachęcam.

Robert Trusiak, „Magazyn Gitarzysta” (fragment recenzji płyty „FREE”)

 Klimat na krążku jest zmienny jak pogoda nad morzem. Raz wieje porywisty blues, innym razem uszy pieści delikatny folk.

(Puchowski) Po mistrzowsku posługuje się techniką slide, dorównuje najlepszym – Duane Allmanowi czy Derekowi Trucksowi. Brzmienie nowego albumu bluesmana zaskakuje surowością. Już pierwsze dźwięki gitary w “Thoughts Like Fish” niosą ze sobą świeżość porannej bryzy. (…)

Zabierając się do odsłuchu “Free” można być w parszywym humorze. Już pierwsze dźwięki nowego albumu Puchowskiego podziałają jak butelka rumu na starego kapitana.

Mateusz Królik, Uwolnij Muzykę (fragment recenzji płyty FREE)

 „Mistrz przemówił! Tak powinno się skwitować to wyjątkowe na naszym rynku wydawnictwo. [Romek Puchowski, „Simply”] (…) Powstał owoc bluesowy, który powala oryginalnością i świeżością…”.

Wiesław A. Chmielewski, „Twój Blues”

 „Jedno jest pewne – Romek Puchowski nigdy nie gra dwa razy tak samo, jego projekty wciąż rozkwitają i ewoluują”.

ingeborg, www.radioderf.info

 „Romek Puchowski – bluesman, który nie boi się eksperymentować i bawić dźwiękami. (…) Znaki rozpoznawcze: łysina, gitara DOBRO, inteligentne teksty, freestyle”.

Bartek Borowicz

 „Na twórczość Romka składają się czynniki, które powinny się wzajemnie wykluczać. Z jednej strony sięga po standardy z delty Missisipi, z drugiej czaruje technikami przez fachowców określanymi jako fingerpicking i slide, a z jeszcze innej proponuje niemal radiową przebojowość”.

Jarosław Kowal, gdansktown.pl

 „Zapamiętajcie tę nazwę: Von Zeit. Pełne ognia utwory zespołu to nasz muzyczny typ na lato”.

Katarzyna Zalewska, „Newsweek”

 „Kosmos, zjawisko, geniusz. To nic nie znaczące słowa wobec tego, co ten jegomość wyczynia na scenie. Technika obłędna, pozwalająca na swobodę i artystyczną nonszalancję. Wykonawca kompletny i jako gitarzysta i jako wokalista”.

Robert „Karambol” Trusiak, www.blues.com.pl

 „Wspaniała motoryka gitarowych partii, operowanie dynamiką, stylowy wokal oraz ogromny ładunek energii, którego nie powstydziłaby się żadna blues-rockowa formacja – Puchowski to potęga!”.

Rafał Białek, „Twój Blues”

Rzadko się zdarza w naszym kraju, aby jakaś płyta była tak kompletna i dopieszczona jak album Ocieramy się (…). Von Zeit to zjawisko niecodzienne, skutecznie wymykające się klasyfikacjom i zaszufladkowaniu. Kto chce uwierzyć w nasz przemysł muzyczny, powinien koniecznie się z nim zapoznać”.

Krzysztof Kowalczyk, www.wolnijmuzyke.pl

DYSKOGRAFIA:

Von Zeit „Von Zeit” [cd] , Jazz, 2003

Romek Puchowski „Simply“ [cd], Biodro Records, 2006

Von Zeit „Halucynacje Hrabiego Von Zeit” [mini dvd], Biodro Records, 2007

Von Zeit „Ocieramy się“ [2 cd], Biodro Records, 2008

Romek Puchowski „Live in Satyrblues 2007” [dvd], The Association For Original Culture Protection, 2008

Kontakt: Romek Puchowski, tel.: +48-604-123-036, roman@vonzeit.pl,

https://www.facebook.com/romekpuchowski

www.youtube.com/romekpuchowski

www.soundcloud.com/romek-puchowski

http://www.puchowski.com

Big Bad Brother” – live w Studiu Radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej:

https://www.youtube.com/watch?v=QzJMnxuhr5I&list=PLPKH_Szt_OcARsLSOmmX1m0D2l-bwBSpi

Come On In My Kitchen” – live na festiwalu Jesień z Bluesem w Białmstoku:

Link do wideoklipu BIG BAD BROTHER z płyty Romek Puchowski FREE:

http://www.youtube.com/watch?v=PACxhsWDr3E

Link do wideoklipu THE CAT IS OBSERVING z płyty Romek Puchowski FREE:

http://www.youtube.com/watch?v=Q58InMzyFt4

Dodaj komentarz