Category: Aktualności

PIOTR „VIENIO” WIĘCŁAWSKI rozpoczął swoją karierę w 1996 roku tworząc wraz z Włodim jeden z pierwszych, warszawskich zespołów z nurtu hiphopu skład MISTIK MOLESTA. MOLESTA zadebiutowała na dużej scenie z kawałkiem „Osiedlowe akcje”, na festiwalu Rap Day, którego gwiazdą była grupa Run Dmc.

W 1997 roku Molesta podpisała kontrakt z firmą fonograficzną – Pomaton Emi. Rok później ukazał się pierwszy album zespołu Skandal. Płyta została przyjęta z ogromnym entuzjazmem i pokazała nowe oblicze stylistyczne tego gatunku. Szybko zyskała status Złotej Płyty, sprzedając się wówczas w nakładzie 35 tysięcy egzemplarzy, a fani uznali ją za kultowy album polskiego hip-hopu. Kolejny krążek z 1999 roku nosił tytuł MOLESTA EWENEMENT. Nazwa płyty oznaczała jednocześnie zmianę nazwy zespołu, gdyż do składu dołączyli Pele i Wilku. W tym samym roku otrzymują nagrodę VIVA COMET w kategorii NAJLEPSZY ZESPÓŁ.
Rok później nagrywają album pt. tytułem Taka płyta…, nagraną wspólnie z takimi zespołami i artystami jak WWO, Mor W.A., Pono, Fu czy Hemp Gru. W 2000 roku VIENIO i PELE tworzą duet, owocem ich współpracy jest trylogia płytowa VIENIO & PELE 1,2 i 3. Na tych albumach wystąpiło wielu artystów, m.in.: Novika, O.S.T.R., Smolik, Olga Stopińska, Sandkail, Tomek Lipiński, Michał Bryndal i Gutek z zespołu, Indios Bravos.
VIENIO i PELE odbyli kilka udanych tras koncertowych po Polsce, odwiedzili także dwukrotnie Stany Zjednoczone i zagrali dwa koncerty w Meksyku. Wraz z O.S.T.R., WWO, Fenomen, Group Home (USA) w latach 2001-2004 byli zaproszeni do 3 edycji trasy koncertowej organizowanej przez firmę Reebok, pojawiając się również na wydawnictwach, które towarzyszyły wydarzeniu. W 2006 roku po ukończeniu Trylogii, MOLESTA postanawia nagrać kolejną płytę. Już rok później ukazuje się Nigdy nie mów nigdy, a singiel i klip „Powrót” zapowiada to wydarzenie. Promująca trasa koncertowa po całym kraju odniosła sukces, a zespół otrzymuje NAGRODĘ EMPIK za najlepszą sprzedaż w kategorii muzyki hip-hop. Idąc z ciosem w 2009 roku ukazuje się album MOLESTA + KUMPLE, który już w nazwie zapowiada wielu gości: Gryzzliee, East West Rockers, Jamal, Kosi, Ero (JWP), O.S.T.R., Pablopavo (Vavamuffin), Pezet, Mess, Eldo i Wigor. Pierwszy singiel to „I nikt i nic” kawałek i klip, który również reklamuje niemiecki film fabularny „Graficiarze” w reżyserii Floriana Gaaga. Kolejne teledyski promujące płytę Molesta+Kumple to: „INSPIRACJE” Vienio feat. Kosi & Fisz, „Wszystko w porzo” Włodi & Pelson feat Gryzzliee i Jamal, „Martwię się” VIENIO feat Ero & Pablopavo, „Na wszelki wypadek” VIENIO feat.Way Said Crew.

W 2010 ukazał się jego pierwszy solowy album Etos 2010. Na początku 2013 roku pojawia się nowe wydawnictwo VIENIA Profil Pokoleń. Formuła realizacji utworów projektu Profil Pokoleń polegała na stworzeniu nowych wersji kultowych utworów lat 80/90 w formie muzyki hiphopowej przy aktywnym udziale wybranych Artystów. Wszyscy artyści za wyjątkiem Grzegorza Ciechowskiego zostali zaproszeni do studia aby wziąć gościnny udział w nagraniu płyty. Wyjątkiem od reguły jest także specjalny utwór z Jamalem nawiązujący w treści do Profilu Pokoleń. W projekcie uczestniczyli:

KAPITAN NEMO | utwór Cywilizacja
APTEKA | utwór Diabły
GRZEGORZ CIECHOWSKI |utwór Moja Krew
DEZERTER |utwór Złota Polska Młodzież
TOMEK LIPIŃSKI | utwór To co czujesz to co wiesz
BAKSHISH | utwór Cząstka
LECH JANERKA | utwór Strzeż się tych miejsc
JAMAL | utwór Wolnym Być
SZTYWNY PAL AZJI | utwór Nie gniewaj się na mnie Polsko
MALEO / MIOUSH | Rodzi się frustracja

VIENIO to nie tylko scena. To radio, film i sztuka. Wraz z Tomkiem Lipińskim prowadzi w Roxy Fm autorską audycję Wysypisko. Ma za sobą także produkcje filmowe: Chaos i Wojna Polsko Ruska.

Dodaj komentarz