Wyniki IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:
Sjón – Grand Prix (6000 zł) – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego
Moose The Tramp – I Miejsce (5000 zł) – Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa
3moonboys – Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska (3000 zł)
Straight Jack Cat – Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (2000 zł)
Bruno Schulz – Nagroda Specjalna Telewizji „Tetka” w Tczewie (2000 zł)
Torpeda – Nagroda Specjalna Tczewian (kolegów i miłośników twórczości Grzegorza Ciechowskiego) (2000 zł)
Torpeda – Nagroda Fanklubu „Republika Marzeń” (1000 zł)Jurorzy IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:
Jurorzy IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:
Barbara Jackiewicz – redaktor naczelna Radia Fabryka, promotorka lokalnych zespołów, wielbicielka żywej muzyki – na koncertach spędza większość czasu wolnego. Miała okazję poznać Grzegorza Ciechowskiego na swojej studniówce.
Eurazja Srzednicka – członek jury z rekomendacji Sławomira Ciesielskiego. Współpracowała jako wokalistka, kompozytorka i aktorka z „Wielkim Teatrzykiem Świata” Adama Walnego. Występowała z Józefem Skrzekiem, Władysławem Komendarkiem, Jorgosem Skoliasem w ramach Teatru Tworzenia. Nagrała i wydała płytę „Kolory” z zespołem „Ritual”. Założyła wraz z Sławomirem Ciesielskim zespół „Eurazja”, który ma w swym repertuarze piosenki „Republiki” .
Monika Śmiełowska – pochodzi z Tczewa, ale studiuje i pracuje w Trójmieście. W roku 2009 otwierała In Memoriam wykonaniem utworu Republiki „Biała flaga”. Jest jedyną tczewianką w szeregach fanklubu Republika Marzeń, w którego działaniach uczestniczy z wielkim zaangażowaniem i pasją. W latach 2011-2012 z ramienia zrzeszenia koordynowała prace prowadzące do nadania Miejskiemu Amfiteatrowi imienia Grzegorza Ciechowskiego. Odkrywanie oraz rozwój wrażliwości wobec twórczości Ciechowskiego towarzyszyły jej okresowi dorastania, dlatego twórczość Idola odbiera bardzo osobiście i stawia ponad wszystkimi formami muzycznymi, choć poza tym inspirują ją dźwięki bardzo odmiennych gatunków.
Kamil Wicik – dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, twórca programu „Młoda polska muzyka”, organizator wspólnie z Pawłem Lucińskim „Dnia z twórczością Grzegorza Ciechowskiego”, producent radiowego koncertu w dziesiątą rocznicę śmierci Obywatela GC, autor audycji dokumentalnych o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego.
Utwory wykonywane w IX Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:
1. Bruno Schulz – Obcy astronom, Przeczekajmy noc
2. Moose The Tramp – My lunatycy, Reinkarnacje
3. Sjón – Śmierć na pięć, Śmierć w bikini
4. Straight Jack Cat- Fanatycy ognia, Halucynacje
5. Torpeda – Piejo kury, piejo; Mamona
6. 3moonboys- Ciało, Śmierć na pięć
Moose The Tramp
Moose The Tramp powstał w Gdańsku i jako zespół istnieje od początku 2012 roku. Sam początek to jedynie duet grający na akustycznych gitarach spokojne, zupełnie niezobowiązujące melodie. Na przełomie kwietnia i maja 2012 roku, już jako kwintet zespół zarejestrował swój pierwszy materiał krótko grający ;Moose The Tramp EP, który to w listopadzie ujrzał światło dzienne. Muzycy od wielu lat aktywnie działali w kilkunastu formacjach : Milczenie Owiec, Proghma-C, Ziemianie, Vulgar, Nyia, Insersis, Kozi Syn, Sinful Carrion, Scrap, Kręgi.
Brzmienie i dźwięki zespołu to szeroko rozumiane rockowe granie, grunge, współczesny folk, post rock… i przede wszystkim energia chwili obecnej. Forma nie jest zamknięta, istotny jest przepływ dźwięku, myśli i emocji.
Do tej pory zespół zagrał kilka koncertów klubowych, m.in. u boku takich zespołów jak: Blindead, Tides From Nebula, Popsysze, NAO, Space Sugar.
Sjón
Nazwa zespołu pochodzi od islandzkiego pisarza i prozaika Sigurjóna Birgira Sigurdssona (ur. 1962 w Reykjavíku) szerzej znanego jako Sjón.
Pierwszym wielkimi sukcesami grupy był wystep w 2012 roku na festiwalu Heinekeen Open’er (po roku istnienia) oraz trasa koncertowa w UK (Liverpool, Londyn) wraz z zespołem Myslovitz. W przyszłości Sjón doczekał się występu w programie Kuby Wojewódzkiego i koncertu na festiwalu Soundrive 2013 w Gdańsku.
Aktualnie zespół wydał Maksi-Singla na białym winylu (premiera: 14 stycznia 2014) oraz szykuje się do wydania swojej debiutanckiej płyty.
W skład grupy wchodzą:
Kacper Kaczmarek (wokal, gitara, piano)
Kornix Maiordomus (gitara, backing vocal)
Marcin Powalski (elektronika, gitara, piano)
Toszbar Marekacz (gitara basowa)
Michał Kowalczyk (perkusja)
Torpeda
Zespól nasz składa się z dwóch członów – Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda” oraz młodzieży z chóru „Nieboskłonni” przy parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tczewie. Powstał w 2013 roku. Nasze zainteresowania skupiają się wokół muzyki ludowej Kociewia i Kaszub . Ich owocem stała się nasza debiutancka płyta która ukazała się w maju b.r..
3moonboys
„Mięsiste brzmienie gitary i basu,post-punkowe rytmy połączone z dźwiękami starych syntezatorów,oniryczny melancholijny wokal oraz łączenie wielu stylistyk, nie tylko muzycznych-tak w skrócie można opisać to co robi kwintet z Bydgoszczy.
Zespół istnieje od 2003 roku i wpisał się już na dobre w muzyczny krajobraz polskiej alternatywy. Cały czas zaskakuje i wymyka się prostym klasyfikacjom. Tak było w 2004 roku kiedy wydali swoją debiutancką płytę ,jedną z pierwszych indie rockowych płyt w Polsce.Tak było w 2012 kiedy ukazał się ich ostatni jak do tej pory album SKAKANKAN, łączący eksperymentalne podejście do aranżacji i kompozycji oraz bogactwo odniesień do sztuki, literatury i grafiki(trójkątne pudełko dla płyty CD).
Dyskografia:
3moonboys-(2004)
Only music can save us(2006)
This is not 3moonbys-EP(2007)
16 (2009)
A knee -singel (2012)
SKAKANKAN(2012)
Straight Jack Cat
Straight Jack Cat grają niehigieniczny rock’n’roll.
Robią hałas. Są nieprzewidywalni. Kompulsywnie kolekcjonują surowe analogowe brzmienia sprzed lat i wciąż nie wiedzą jak poprawnie ich używać. Ich dzikie koncerty pozostają na długo w pamięci, także w postaci szumów usznych nazajutrz…
Istnieją, bo wciąż wierzą, że muzyka to sposób na to, by się uwolnić.
Członkowie i ich instrumenty:
MAREK PALKA – wok./git.
SEBASTIAN KASZYCA – bębny
DAMIAN SZAFRAN – bas
MICHAŁ ZACHARIASZ – key./git./wok.
Sukcesy:
Uczestnicy Must Be The Music „Tylko Muzyka” 2014, zwycięzcy Emergenza Poland 2013, zwycięzcy KortoFest 2013, zwycięzcy Rock May Festival 2013, zwycięzcy Klang 2013, zwycięzcy Megafon 2013 (Radio Kraków)…
Mówią o nich:
„Tu bębny walą, że aż drżą fundamenty, od mocy basu pękają ściany, gitary uderzają przesterowaną falą zdolną powalić stukilowego karka z ochrony. Energia utrwalona na analogowej taśmie usatysfakcjonuje każdego fetyszystę fizycznego odczuwania obecności dźwięku w powietrzu.”
– We Are From Poland
„Kto widział ich na żywo, ten zachwycił się ich żywiołowością. Kto usłyszał nagrania – cieszył się analogowym brzmieniem. Krakowski skład Straight Jack Cat ma papiery na podbicie rodzimej sceny rockowej.”
– Jurek Gibadło – T-Mobile Music
„Nie miałem pojęcia, przyznaję się bez bicia, że w moim rodzinnym mieście tak ktoś gra.”
– Piotr Metz – Trójka
Do pooglądania:
http://www.youtube.com/watch?v=-_ZIvD0VGdk
http://www.youtube.com/watch?v=mKWJPGnDcsA
Do posłuchania:
http://straightjackcat.bandcamp.com/
Zespół BRUNO SCHULZ
„Gdyby Joy Division nadal istniało, to pewnie graliby tak jak oni. Nowa płyta, bogatsze brzmienie i to uczucie, że Polak potrafi.”
Myspace Polska, kwiecień 2010
„Gdyby utwór „Szybki Świat” nagrał zespół Placebo, miałby szansę stać się wielkim przebojem. Takiej lekkości nie było na poprzedniej płycie.”
Teraz Rock, sierpień 2010
„Kiedy już włoży się „Wyspę” do odtwarzacza, nie sposób się od niej oderwać. Romans gitar z syntetycznymi dźwiękami wyszedł muzykom zdecydowanie na dobre”
Gazeta Wyborcza 2013, marzec 2013
„Bruno Schulz potrafi skłonić do refleksji tekstami Stolarka i zaciekawić przejawami kompozytorskiej dojrzałości”
Teraz Rock, maj 2013
„Fenomenalna płyta! Ukazuje odwagę, triumf siły poszukiwania celem doskonalenia własnego stylu i rewolucjonizowania naszej zatęchłej alternatywnej sceny. Jest ona voltą nie tylko w stosunku do własnej twórczości, ale przede wszystkim dla naszego rodzimego mainstreamu.”
zatopionywciszy.blogspot.com, marzec 2013
Zespół Bruno Schulz został założony wiosną 2003. W 2007 zadebiutowali płytą Ekspresje, depresje, euforie (Luna Music). Promujący ten album singiel Gdy Więdną Kwiaty znalazł się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Radia Bis – Mocna Trzydziestka. Zyskał również sporą popularność w wielu rozgłośniach radiowych w Polsce. Magazyn Teraz Rock uznał Ekspresje, depresje, euforie za jedną z trzech najlepszych polskich płyt wiosny 2007 roku. Przychylne recenzje pojawiły się także w miesięczniku Machina oraz w internetowych serwisach muzycznych. Teledysk autorstwa Remigiusza Wojaczka emitowany był w programach Telewizji Polskiej oraz w stacjach muzycznych i kulturalnych. W czerwcu 2007 roku zespół zagrał na Open’er Festival w Gdyni.
Pod koniec 2008 roku podpisali kontrakt fonograficzny z wytwórnią S.P. Records, w konsekwencji czego w lutym 2009 ukazała się druga płyta grupy zatytułowana „Europa wschodnia”. „Europa Wschodnia” została wysoko oceniona przez krytykę i słuchaczy.
W kwietniu 2010, zaledwie rok po ostatnim wydawnictwie, nakładem S.P. RECORDS ukazał się trzeci krążek grupy BRUNO SCHULZ zatytułowany „Nowy lepszy człowiek”. Materiał zarejestrowany został w Manximum Records Studio w Łodzi. Realizacją dźwięku zajął się Michał Marciniak. Miks i mastering poszły w ręce Tomasza Bonarowskiego. NLC to album o wiele bardziej przyjazny od poprzedniego (Europa Wschodnia – SP Records 2009) jednak nie pozbawiony charakterystycznego dla zespołu ładunku emocjonalnego i kompozytorskich eksperymentów. Patronat nad płytą objęło Polskie Radio Euro. W Myspace Polska po premierze albumu napisano „Gdyby Joy Division nadal istniało, to pewnie graliby tak jak oni. Nowa płyta, bogatsze brzmienie i to uczucie, że Polak potrafi.” Pierwszym singlem pilotującym płytę, który już w lutym 2010 trafił do rozgłośni radiowych był utwór „Szybki świat”, który dotarł do 2 miejsca Listy Przebojów Radia Eska Rock. W recenzji płyty, w sierpniowym numerze miesięcznika Teraz Rock możemy przeczytać między innymi: „Gdyby utwór „Szybki Świat” nagrał zespół Placebo, miałby szansę stać się wielkim przebojem. Takiej lekkości nie było na poprzedniej płycie.”
16 lutego 2013 nakładem wydawnictwa Fonografika ukazała się czwarta płyta zespołu BRUNO SCHULZ p.t. „Wyspa”. Materiał zarejestrowany został w Hasselhoff studio w Łodzi. Producentem i realizatorem nagrań jest Paweł Cieślak. Pierwszy singiel p.t. „Z bliska” dotarł do 2 miejsca listy przebojów Radia Eska Rock oraz zagościł na antenach polskich rozgłośni radiowych takich jak: Trójka, Czwórka, Jedynka, Eska Rock i wielu innych. Teledysk do utworu ”Z Bliska” emitowany jest m. in. na antenie TVP Kultura, Kino Polska Muzyka i innych stacji telewizyjnych. We wrześniu 2013 do rozgłośni trafił 2 singiel z płyty „Wyspa” pt. „Nawet z Tobą”.
W marcu 2013 miesięcznik Teraz Rock uznał BRUNO SCHULZ za jeden najważniejszych debiutów ostatniej dekady a rok później „Wyspa” otrzymała tytuł Łódzkiej Płyty Roku 2013 w plebiscycie „Gazety Co Jest Gra ne” .
BRUNO SCHULZ tworzą: Karol Stolarek – wokal, elektronika, teksty; Marcin Regucki – gitary; Wit Zarębski – bas.
Próbka muzyki:
„Z bliska” z płyty „Wyspa” (Fonografika 2013) http://youtu.be/5ElTLqaN8wU
„Nawet z tobą” z płyty „Wyspa” (Fonografika 2013) http://youtu.be/euAPVMcc_og
„Szybki świat” z płyty „Nowy Lepszy Człowiek” (S.P. Records 2010) http://youtu.be/S3eK4zJq5TQ
„Pobawmy się w ludzi teraz” z płyty „Nowy Lepszy Człowiek” (S.P. Records 2010)
http://youtu.be/_wKZKXtTKdM
„Szybki Świat” – TVP Kultura, V Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu
https://www.facebook.com/photo.php?v=10152128901770188&set=vb.255462960187&type=3&theater
Więcej na
www.facebook.com/brunoschulzpl