Już po raz 23 odbył się w Tczewie In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku w ramach imprezy został zorganizowany 18 Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Koncerty festiwalowe odbyły się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Wszystkie miejsca w sali już na wiele dni przed imprezą były zajęte (zarezerwowane).
Fani artysty przybyli z terenu całego kraju i z zagranicy. Mieszkańcy Tczewa i fani mogli w godzinach popołudniowych uczestniczyć w Fabryce Sztuk w różnych działaniach artystycznych związanych z 40 rocznicą wydania anglojęzycznej płyty „Republiki” „1984”. Oprócz zapoznania się z historią płyty można było zobaczyć kolekcję Grzegorza Sieradzkiego i posłuchać w muzycznej windzie angielskich wersji takich utworów jak „Śmierć w bikini” czy „Arktyka”. W nawiązaniu do tytułu lopngplay’a, który kojarzy się z książką „Rok 1984” George’a Orwella, fani wykonali pamiątkowe gadżety nawiązujące do elementów graficznych okładki orwellowskiej powieści. Nie zabrakło też klimatycznej foto-ścianki z wizerunkiem Grzegorza Ciechowskiego. Tuż przed rozpoczęciem festiwalu konkursowego fani wzięli udział w biało-czarnym spacerze, by na ulicach Starego Miasta zaakcentować swoją sympatię do Republiki i jej lidera.
Głównymi muzycznymi punktami Festiwalu były: koncert finałowy dwustopniowego XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego i koncert specjalny „Wielki hipnotyzer”.
Do koncertu finałowego spośród wielu zgłoszeń jury zakwalifikowało 10 artystów, którzy ubiegali się o sześć nagród: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Tczewa, Grand Club Paris, starosty tczewskiego, firmy Flex i fanów Grzegorza Ciechowskiego. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali po dwa utwory, jeden własny i drugi z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego i „Republiki”. Artystów oceniało i nagrody przyznawało sześcioosobowe jury. W komisji konkursowej zasiadło dwoje profesjonalnych muzyków, troje dziennikarzy, krytyków muzycznych i przedstawiciel fanów Grzegorza Ciechowskiego. Jury oceniło umiejętności członków zespołów i solistów, umuzykalnienie, wrażliwość artystyczną, wizerunek sceniczny, oryginalność i sposób na reinterpretację twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Jury poszukiwało elementów nowatorskich w wykonaniach zamierzonych, wkładu osobistych emocji i warsztatu muzycznego (a nie typowego „coverorowego” odtworzenia utworów mistrza). Po dyskusji jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
1. Grand Prix (8000 zł) – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego
– Zuza Wiśniewska
2. I Miejsce (5000 zł) – Nagroda Prezydenta Tczewa – Luiza Ganczarska
3. Nagroda Specjalna Grand Club Paris (10 000 zł) – Chrust
4. Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (3000 zł) – Wojan Trocki
5. Nagroda Specjalna firmy Flex (3000 zł) – Michał Miegoń
Równolegle publiczność podczas głosowania na sali widowiskowej przyznała Nagrodę Specjalną Fanów Republiki i Grzegorza Ciechowskiego (2000 zł)
– Luizie Ganczarskiej.
Nagrody wręczyli upoważnieni przedstawiciele fundatorów. „Grand Prix” – Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego wręczył Zenon Odya – radny Sejmiku Województwa Pomorskiego.
W koncercie specjalnym „Wielki hipnotyzer”, obok tczewianina Michała Sarnowskiego, wystąpili znakomici polscy wokaliści pamiętający Grzegorza Ciechowskiego lub współpracujący z nim podczas wspólnych przedsięwzięć: Ania Rusowicz, Katarzyna Groniec i Mariusz Lubomski. Wokalistom towarzyszył zespół „Eurazja” Sławomira Ciesielskiego (perkusisty „Republiki”) i Eurazji Srzednickiej. Artyści zaprezentowali wersje oryginalne (coverowe) kilkunastu wielkich przebojów Grzegorza Ciechowskiego i „Republiki”. Fani wraz z wszystkimi wykonawcami odśpiewali wiele niezapomnianych utworów naszego artysty. Koncerty trwały cztery i pół godziny, a usatysfakcjonowani miłośnicy twórczości Grzegorza Ciechowskiego spotkali się na after party w Grand Club Paris, w domu, w którym urodził się Grzegorz Ciechowski.
Artystyczny charakter imprezie nadały animacje wyświetlane na ekranie stanowiącym tło dla muzyków. Te ruchome obrazy były dziełem pracowników i studentów Pracowni Animacji i Działań Wizualizacyjnych Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nauczyciel akademicki dr Robert Turło wybrał i zmiksował najciekawsze prace.
Przedsięwzięcia festiwalowe nie doszłyby do skutku, gdyby nie zaangażowanie, inwencja i finansowe wsparcie wielu podmiotów: osób, instytucji i firm. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu kolejnej edycji Festiwalu.
In Memoriam XXIII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt. „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”.
Sponsorami imprezy byli: Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, a także Flex, Grand Club Paris, Przychodnia Rogowscy, Apator, Fontanna Marzeń, WestRock.
Bez pomocy rzeczowej i osobistej pracy wielu osób nie udałoby się zrealizować wszystkich przedsięwzięć. Działania festiwalowe jak co roku w różnej formie wspierały: Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa” i hotel „Carina”.
Znaczący udział w promocji Festiwalu mają tczewskie i regionalne media, takie jak: Telewizja Tetka, Radio Tczew, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Gazeta Tczewska, Panorama Tczewa, Kurier Tczewski, Wieści z Kociewia, portal Pomorza, Tcz.pl, wrotatczewa, zawszepomorze.pl, Radio Malbork, TV Malbork, tczewska.pl.
Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za bezcenną pomoc i osobiste włączenie się w przygotowanie i realizację In Memoriam XXIII Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie.
Fotoalbum z imprez festiwalowych – zdjęcia Ireneusz Jędruch
Fotoalbum z imprez festiwalowych – zdjęcia Jacek Cherek