Już po raz XX odbył się 28/29 sierpnia w Tczewie In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku w ramach imprezy został zorganizowany 15 jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Cały Festiwal odbył się w nowym miejscu, w parku-ogrodzie przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie i budynku tej placówki.

Głównymi punktami programu In Memoriam XX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego były: koncert finałowy XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, koncert Sławomira Ciesielskiego z zespołem „Eurazja”, koncert „Młodzi artyści interpretują piosenki Grzegorza Ciechowskiego” i koncert premierowy płyty „Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski” Orkiestry Kameralnej Progress. Wszyscy uczestnicy koncertów opracowali i wykonali utwory z repertuaru naszego artysty. Uzupełnieniem występów scenicznych były: wystawa „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego. Obywatel GC” i gra miejska „Śladami Grzegorza Ciechowskiego” przygotowana przez Fabrykę Sztuk.

Do koncertu finałowego XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego jury zakwalifikowało 12 zespołów, które ubiegały się o pięć nagród pieniężnych. Grand Prix Konkursu od wielu lat funduje Marszałek Województwa Pomorskiego. Artystów oceniało i przyznawało nagrody sześcioosobowe jury. W komisji konkursowej zasiadło 3 profesjonalnych muzyków, dwoje dziennikarzy muzycznych i przedstawiciel Fanklubu „Republika Marzeń”. Jury oceniało warsztat muzyczny, aranżacyjny, sprawność wokalną, dojrzałość emocjonalną i nowe podejście do kompozycji Grzegorza Ciechowskiego. Jury doceniło duże zaangażowanie uczestników konkursu i wybieranie spośród kompozycji naszego artysty utworów mało znanych. Ostatecznie po długotrwałej dyskusji uzgodniono następujący werdykt:

  1. Grand Prix Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego (8000 zł) – Tomasz Mikinka z zespołem Konkubent
  2. I Miejsce Nagroda Prezydenta Tczewa (5000 zł) – Paweł Przyborowski z zespołem Kwiaty
  3. Nagroda Starosty Tczewskiego (2000 zł) – Katarzyna Faller z zespołem Główny Zawór Jazzu
  4. Nagroda Stowarzyszenia „Porozumienie na Plus” (2000 zł) – Wojciech Chmielewski z zespołem Butelki Zwrotne
  5. Nagroda Fanklubu „Republika Marzeń” – występ na Dniu Białej Flagi 2022 w Toruniu, płatny do 1000 zł oraz umieszczenie nagrania na składance CD „Dzień Białej Flagi 2022” wydanej przez Polską Wytwórnię Muzyczną RKDF – zespół Butelki Zwrotne

Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego wręczył Zenon Odya, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego.

Koncert finałowy XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego otwierał tegoroczny Festiwal. Podczas obrad jury odbyły siię dwa jubileuszowe koncerty, uświetniające dwudziestą edycję imprezy. Najpierw ze swoim nowym zespołem Eurazja wystąpił legendarny perkusista „Republiki” Sławomir Ciesielski. Eurazja przedstawiła spójny, wybitny program z progresywną muzyką rockową. Po zespole Sławomira Ciesielskiego zaprezentowało się siedmioro młodych wokalistów, którzy z zespołem festiwalowym wykonali nowe aranżacje utworów frontmena „Republiki”. Każdy z wokalistów zaprezentował dwa wybrane przez siebie piosenki z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego. Młodzi artyści wcześniej cały program przygotowywali na próbach z zespołem festiwalowym. Każdy z nich opracował utwory Grzegorza Ciechowskiego według własnej koncepcji i zgodnie z takim rodzajem muzyki, jaki wykonują na co dzień. W tym koncercie wystąpili: Konrad Repiński, Kalina Kortas, Zuza Jabłońska, Kasia Lins, Marta Gałuszewska, Paweł Góral i Alicja Szemplińska. Młodzi wiekiem artyści osiągnęli już znaczące sukcesy na polskiej scenie muzycznej. Byli nominowani do nagrody Fryderyk Polskiego Przemysłu Muzycznego. Wygrali, bądź byli blisko zwycięstwa w ogólnopolskich programach: The Voice of Poland, The Voice Kids, Twoja twarz brzmi znajomo.

Drugiego dnia Festiwalu, 29 sierpnia o godz. 17:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbył się znakomity koncert premierowy płyty „Orchestral Tribute to Grzegorz Ciechowski” Orkiestry Kameralnej Progress pod batutą Szymona Morusa.

Przedsięwzięcia festiwalowe nie doszłyby do skutku, gdyby nie zaangażowanie, inwencja, twórczy zapał i finansowe wsparcie wielu podmiotów – osób, firm, instytucji.

Festiwal był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt: „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”.

Sponsorami imprezy byli: Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, Stowarzyszenie ZAiKS, Apator Metrix, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Przychodnia Rogowscy, Stowarzyszenie „Porozumienie na Plus”, Necon Deweloper.

Bez pomocy rzeczowej i osobistej pracy wielu osób nie udałoby się zrealizować wszystkich zamierzonych przedsięwzięć. Działania festiwalowe w różnej formie wspierały: Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa”, Fanklub „Republika Marzeń”, Fundacja Pokolenia, Zakład Usług Komunalnych.

Znaczący udział w promocji Festiwalu mają tczewskie i regionalne media, takie jak: Telewizja Tetka, Radio Gdańsk, Radio SuperNova, Radio Tczew, Radio Kaszëbë, Telewizja i Radio Malbork, Tcz.pl, Gazeta Tczewska, Dziennik Bałtycki, Panorama Miasta, Portal Pomorza, Tczewska.pl, Wieści z Kociewia i Telewizja regionalna,  wrotatczewa.pl.

Józef Golicki

www.festiwalciechowskiego.pl

https://www.facebook.com/festiwalciechowskiego

Fotoalbum z imprez festiwalowych – zdjęcia Jacek Cherek

Fotoalbum z imprez festiwalowych – zdjęcia Juliusz Andrzejewski

Fotoalbum z imprez festiwalowych – zdjęcia Józef Golicki