Już po raz XIX odbył się w Tczewie In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. To święto muzyki i poezji naszego artysty musiało, w czasie pandemii koronawirusa, odbyć się w nowej, nowatorskiej formie. Wszystkie imprezy odbyły się bez udziału publiczności. Wydarzenia festiwalowe były transmitowane na żywo z sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. W relację online wpleciono reportaż z wystawy przygotowanej przez Fabrykę Sztuk. Znalazły się tam również spoty festiwalowe, archiwalne materiały muzyczne z innych edycji festiwalu, fragmenty wspomnień Grzegorza Ciechowskiego dotyczące Tczewa oraz wywiady z organizatorami, artystami i uczestnikami tegorocznego Festiwalu. Ten obszerny materiał dzięki Telewizji Tetka realizującej transmisję można było oglądać za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube na całym świecie.
Głównymi punktami programu In Memoriam XIX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego były koncert finałowy XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, koncert zespołu Golden Life, koncert specjalny „Wielki hipnotyzer” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress i wystawa pt. „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego”. Wszyscy uczestnicy koncertów opracowali i wykonali utwory z repertuaru naszego artysty.
Do koncertu finałowego XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zakwalifikowano ośmiu artystów. Ostatecznie na scenie pojawiło się siedem podmiotów wykonawczych, którzy ubiegali się o pięć nagród pieniężnych. Grand Prix Konkursu od lat funduje Marszałek Województwa Pomorskiego.
Artystów w tym roku oceniało i przyznawało nagrody jury w składzie sześcioosobowym. W komisji konkursowej zasiadło 3 profesjonalnych muzyków, dwoje dziennikarzy muzycznych i przedstawiciel Fanklubu „Republika Marzeń”. Jury oceniało dbałość wykonawczą, dobór repertuaru, zdolności interpretacyjne, aranżacyjne, a także innowacyjne podejście do kompozycji Grzegorza Ciechowskiego. Poszukiwano także w wykonaniach umiejętności sprawnego operowania instrumentarium i głosem. Ostatecznie po długotrwałych dyskusjach uzgodniono następujący werdykt:
- Grand Prix Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego (8000 zł) – Kamil Osobniak z zespołem VHS
- I Miejsce Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa (5000 zł) – Roxana Tutaj & Good Omen
- Nagroda Starosty Tczewskiego (1500 zł) – zespół Kwiatki
- Nagroda Stowarzyszenia „Porozumienie na Plus” (1500 zł) – Dżaman
- Nagroda Fanklubu „Republika Marzeń” – występ na Dniu Białej Flagi 2021 w Toruniu, płatny do 1000 zł oraz umieszczenie nagrania na składance CD „Dzień Białej Flagi 2021” wydanej przez Polską Wytwórnię Muzyczną RKDF – Roxana Tutaj & Good Omen.
Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego wręczył Zenon Odya, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego. Pozostałe nagrody wręczyli – Józef Golicki organizator Festiwalu, Mirosław Augustyn starosta tczewski i Amadeusz Piechocki przedstawiciel Fanklubu.
Przed ogłoszeniem wyników XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego odbyły się dwa koncerty przeplatane wywiadami z artystami i archiwalnymi materiałami muzycznymi z wcześniejszych edycji Festiwalu. Zespół Golden Life i Orkiestra Kameralna Progress zaprezentowali dorobek, spuściznę Grzegorza Ciechowskiego, odwołując się do tradycji muzyki klasycznej i różnych odmian muzyki rockowej. Na długo w pamięci słuchaczy pozostaną te interpretacje przygotowane specjalnie na Festiwal. Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa dokonała czegoś zdawałoby się niewykonalnego, w znakomity sposób „przetłumaczyła” na język muzyki poważnej, klasycznej popularne utwory Grzegorza Ciechowskiego.
Przedsięwzięcia festiwalowe nie doszłyby do skutku, gdyby nie zaangażowanie, inwencja, twórczy zapał i finansowe wsparcie wielu podmiotów – osób, firm, instytucji.
Festiwal był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt: „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”.
Sponsorami imprezy byli również: Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, Apator Metrix, Starostwo Powiatowe, Przychodnia Rogowscy. Firmy te od wielu lat wspierają przedsięwzięcia festiwalowe.
Bez pomocy rzeczowej i osobistej pracy wielu osób nie udałoby się zrealizować wszystkich zamierzonych przedsięwzięć. Działania festiwalowe w różnej formie wspierały: Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa”, Fanklub „Republika Marzeń”, Stowarzyszenie „Porozumienie na Plus”.
Znaczący udział w promocji festiwalu mają tczewskie i regionalne media, a w szczególności Telewizja Tetka, Radio Tczew, Radio Gdańsk, Tcz.pl i Wrota Tczewa.
Józef Golicki
https://www.facebook.com/festiwalciechowskiego
Fotoalbum z imprez festiwalowych – zdjęcia Juliusz Andrzejewski
Fotoalbum z imprez festiwalowych – zdjęcia Ireneusz Jędruch
Fotoalbum z imprez festiwalowych – zdjęcia Józef Golicki