Już po raz XVIII odbył się In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. To święto muzyki i poezji naszego artysty zgromadziło rzesze fanów z terenu całego kraju. W wszystkich działaniach festiwalowych uczestniczyło tradycyjnie wielu tczewian. W przygotowanie imprezy swój niezaprzeczalny wkład mają różne firmy i instytucje tczewskie.
W tym roku Festiwal poprzedziła kampania promocyjna „Grzegorz Ciechowski marką Tczewa”. Założono, że będzie to pierwszy krok w długiej drodze i że w kolejnych latach uda się ją kontynuować. Zdecydowano się na przygotowanie filmików będących fragmentami wywiadów z Grzegorzem Ciechowskim i spotów reklamujących Festiwal. Wybrano kilka wywiadów z artystą nagranych dla TVP 1 i RTL 7. Korzystano również z materiałów telewizji „Tetka”. Z pozyskanych materiałów filmowych wybrano fragmenty, w których Grzegorz Ciechowski opowiada o swoim mieście i początkach swojej kariery artystycznej w Tczewie. Wybrane fragmenty opracowano i zgrano w formie kilkunastu krótkich wypowiedzi. Te filmiki prezentowano już od połowy lipca 2019 roku na tczewskich portalach internetowych. Pokazywane materiały wywołały spore poruszenie i wiele pozytywnych komentarzy wśród tczewian. Drugim elementem przybliżającym twórczość Grzegorza Ciechowskiego były spoty reklamowe, które powstały dzięki pomocy Roberta Turło, pracownika naukowego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego studenci podjęli się konkursowego zadania przygotowania animowanych spotów reklamujących tczewski festiwal. Wybrano 2 filmy – Agaty Kondraciuk i Alicji Grzybowskiej, które prezentowano na wszystkich lokalnych portalach internetowych.
W piątek w Fabryce Sztuk odbył się po raz pierwszy w Tczewie pokaz filmu „Obywatel Miłość”. Chętnych do obejrzenia projekcji było więcej niż miejsc. Film jest dokumentalnym zapisem historii związku Anny Wędrowskiej z Grzegorzem Ciechowskim. Ostatnia żona artysty w przejmujący i niezwykle sugestywny sposób opowiedziała o wzajemnej fascynacji i miłości dwojga bohaterów filmu.
W sobotę odbyła się pierwsza ogólnopolska biało-czarna parada poprowadzona przez motocyklistów z Tczewskiej Grupy Motocykli Ciężkich „Tornado”. Setki jej uczestników przeszło lub przejechało z Pl. św. Grzegorza ulicami starówki na Pl. Hallera. Wszyscy wykorzystali różne elementy garderoby i różne gadżety nawiązujące do biało-czarnego emblematu zespołu Republika. Podczas parady odbyły się różne działania artystyczne w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej, zespołu „Czarne Kwiaty”, chóru „Passionatka”. Małgorzaty i Sławomira Kornasów. Częścią parady była również plenerowa wystawa Fabryki Sztuk „Grzegorz Ciechowski w obiektywie Mirosława Stępniaka”. Oczywiście wszystkie artystyczne elementy parady, flashmob, happeningi, prezentacje muzyczne nawiązywały do twórczości Grzegorza Ciechowskiego.
Po raz pierwszy koncerty festiwalowe odbyły się w centrum starego miasta na Pl. Hallera. Znakomita pogoda sprzyjała popisom na scenie i spowodowała, że część publiczności kontemplowała artystyczne działania w przygotowanych przez restauratorów ogródkach piwnych. Wystąpiło pięć zespołów: Teatr Tańca 8 Negro, Nocny Pociąg, Frantówka z Torpedą, Ajagore z Małgorzatą Kornas, Karoliną Kortas i Piotrem Bukartykiem oraz Sztywny Pal Azji. Wszystkie grupy przygotowały własne opracowania utworów Grzegorza Ciechowskiego. Spójnie, znakomicie poprowadzone koncerty z pewnością na długo zapadną w pamięci uczestników festiwalu. Pierwszy zespół, w którym występował Grzegorz Ciechowski – „Nocny Pociąg” specjalnie reaktywował się na tczewski festiwal. Muzycy przypomnieli najwcześniejsze utwory spółki autorskiej Grzegorz Ciechowski – Jacek Kliński.
Te wszystkie imprezy, wystawy i przedsięwzięcia nie doszłyby do skutku gdyby nie zaangażowanie, inwencja, twórczy zapał i finansowe wsparcie wielu podmiotów. Festiwal był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt.: „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”.
Sponsorami imprezy były również: ZWiK, ZUOS, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Apator-Metrix, Przychodnia Rogowscy. Firmy te od wielu lat wspierają przedsięwzięcia festiwalowe.
Bez pomocy rzeczowej i osobistej pracy wolontariuszy i pracowników wiele pomysłów nie udałoby się zrealizować. Działania festiwalowe w różnej formie wspierały: Fundacja Pokolenia, Fabryka Sztuk, Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury i Sztuki, Zakład Usług Komunalnych, Grupa Motocykli Ciężkich „Tornado”, restauracja „Piaskowa”, Fanklub „Republika Marzeń”.
Dziękujemy tczewskim i regionalnym mediom, w szczególności telewizji „TeTka”, radiu Tczew, radiu Gdańsk, TVP3, Tcz.pl i Wrotom Tczewa za informacje zapowiadające Festiwal i relacje z działań festiwalowych.
Józef Golicki
https://www.facebook.com/festiwalciechowskiego
Fotoalbum z działań festiwalowych – zdjęcia Jacek Cherek
Fotoalbum z działań festiwalowych – zdjęcia Ireneusz Jędruch