Podobnie jak w ubiegłym roku In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego trwał dwa dni. Po raz pierwszy w historii imprezy rozdzielono koncerty festiwalowe. Pierwszego dnia odbył się XIII Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, a drugiego koncert specjalny „Wielki hipnotyzer”.

Festiwal 23 sierpnia 2018 roku otworzyła biało-czarna parada. Przygotowanie parady trwało kilka miesięcy. Organizatorzy wiele wysiłku włożyli w ten projekt. Weryfikowano wiele różnych koncepcji, pomysłów. Skromne środki finansowe nie pozwoliły na wykorzystanie podczas parady różnych zamówionych recitali, happeningów, prezentacji. Przygotowano dokumenty zachęcające mieszkańców Tczewa do udziału w przemarszu: apel programowy i regulamin parady. Wysłano dziesiątki maili zachęcających do udziału w przemarszu, wykonano setki telefonów w tej sprawie. W paradzie mogła wziąć udział każda osoba, grupa osób, organizacja, instytucja. Jej uczestnicy mieli w swojej kreacji wykorzystać kolory czarny i biały. W ten sposób nawiązać do wizerunku scenicznego „Republiki” i Grzegorza Ciechowskiego. Emblematem, logotypem w/w artystów były ukośne biało-czarne pasy. Ostatecznie przyjęto do realizacji program z różnymi działaniami organizującymi i wyznaczającymi ich artystyczny kierunek.

Biało-czarna parada rozpoczęła się na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Wszyscy jej uczestnicy mogli tam skorzystać z usług osób wykonujących napisy na tkaninach czy malowanie twarzy i zaopatrzyć się w czarno-białe origami i chorągiewki. Na paradę przybyli młodzi i starzy, rowerzyści i motocykliści, fani artysty z całego kraju. Dużą grupę stanowili uczniowie I LO, którego absolwentem był Grzegorz Ciechowski. Oni ponieśli przygotowaną wcześniej przez wolontariuszy Fundacji Pokolenia kilkunastometrową czarno-białą flagę. Uczestnicy parady przeszli ulicami Tczewa na Plac Hallera. Do przemarszu dołączyli członkowie kapeli „Torpeda” z instrumentami dętymi. Podczas parady w przygotowanych wcześniej miejscach odbywały się happeningowe działania taneczne (tańczono do utworu Grzegorza Ciechowskiego „Biała flaga”), muzyczne (śpiewano z okien Miejskiej Biblioteki Publicznej piosenkę Grzegorza Ciechowskiego „Zapytaj mnie czy Cię kocham”), performance z lustrami (do piosenki Grzegorza Ciechowskiego „Tak, tak to ja”). Na Placu Hallera wykonano z dachu jednej z kamienic pamiątkowe zdjęcia uczestników, przygotowano biało-czarną strefę gastronomiczną, odbyło się after party z muzyką Grzegorza Ciechowskiego miksowaną przez DJ. Na trasie parady niektórzy właściciele sklepów przygotowali w oknach wystawowych czarno-białe prezentacje związane z osobą Grzegorza Ciechowskiego. Odświętny wystrój podczas święta twórczości Grzegorza Ciechowskiego przybrały obiekty Fabryki Sztuk, Urzędu Miejskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zawieszono biało-czarne flagi i transparenty oraz szerokie wstążki z cytatami z twórczości naszego artysty.

Po zakończeniu biało-czarnej parady rozpoczął się koncert finałowy XIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. W holu CKiS-u ustawiono wystawę fotograficzną „Grzegorz Ciechowski. Flagowy muzyk z Tczewa” przygotowaną przez Fabrykę Sztuk w Tczewie. Ekspozycja prezentowała drogę Grzegorza Ciechowskiego z Tczewa na szczyt kariery artystycznej oraz jego pogrzeb i informacje o działaniach upamiętniających artystę w Tczewie. W holu przygotowano także ekspozycję prac członków sekcji plastycznej w Centrum Kultury i Sztuki powstałych z inspiracji muzyka naszego bohatera.

W koncercie finałowym Konkursu wzięło udział 15 zespołów z całej Polski zakwalifikowanych do niego przez profesjonalne jury na podstawie nadesłanych nagrań. Wszystkie zespoły na co dzień wykonują różne style i gatunki muzyczne, specjalizują się w muzyce daleko odbiegającej od twórczości naszego artysty. W konkursie zaprezentowały własne interpretacje, aranżacje wybranych piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Jury, złożone z muzyków i dziennikarzy muzycznych, jak co roku, miało ogromny problem z wyborem najlepszych wykonań. Ostatecznie Barbara Jackiewicz, Sławomir Ciesielski, Daniel Fabrykiewicz i Eurazja Srzednicka wspomagani przez Adama Wendta podjęli decyzję o następującym podziale ufundowanych nagród:

Grand Prix (8000 zł) – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego – Julia Biłek
I Miejsce (5000 zł) – Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa – Absyntia
Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska (3000 zł) – Maciej Dobrakowski i zespół „Mexyk”
Nagroda Starosty Tczewskiego (1500 zł) – Pamela & Paula
Nagroda Stowarzyszenia „Porozumienie na Plus” (1500 zł) – The Strands
Nagroda Stowarzyszenia „Gospodarcze Kociewie” (1500 zł) – Zolc
Nagroda Radia Gdańsk 10 godzinna sesja nagraniowa w studio rozgłośni – M3tropolis
Nagrodę Artura Szuby (M3tropolis), Nagrodę Tczewskiej Grupy Motocykli Ciężkich
„Tornado” (Julia Biłek) oraz Nagrodę Fanklubu „Republika Marzeń” (Julia Biłek)
przyznali fundatorzy nagród. Poszczególne nagrody laureatom wręczali darczyńcy lub ich przedstawiciele. Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego wręczył Zenon Odya radny Sejmiku Województwa Pomorskiego. Podczas obrad jury wystąpił Wojtek Szczepanik. Ten młody pianista, kompozytor spędził wiele weekendów w najlepszych berlińskich klubach techno, wiele nocy eksperymentując z syntezatorami, kontrolerami i innymi instrumentami elektronicznymi. Artysta w swoim recitalu wykorzystał wiele wątków z twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

W piątek 24 sierpnia o godz. 19:30 w amfiteatrze im. Grzegorza Ciechowskiego rozpoczął się koncert „Wielki hipnotyzer”. To najważniejsze wydarzenie In Memoriam XVII Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego pomimo niesprzyjającej pogody zgromadziło dużą rzeszę fanów artysty i mieszkańców Tczewa. W koncercie złożonym z piosenek Grzegorza Ciechowskiego wystąpiło kilkudziesięciu artystów. Obok Natalii Przybysz, Natalii Nykiel i Igora Herbuta zaprezentowali się również tczewscy laureaci wcześniejszych edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego: Małgorzata Kornas, Michał Sarnowski, Michał Wierzbowski i Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka”. Wszyscy wokaliści przygotowali wspólnie z zespołem festiwalowym pod kierunkiem Adama Wendta niesamowity spektakl z przepięknymi nowymi aranżacjami utworów naszego bohatera. Festiwal, jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem tczewian. Przyjechali również niezawodni fani artysty z całego kraju. Impreza była szeroko promowana i reklamowana. Materiały informacyjne publikowane były w mediach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Szeroka relacja z imprezy i o imprezie była prezentowana na festiwalowym facebooku. Relacje z imprezy przekazywała Telewizja Gdańsk, Radio Gdańsk, Radio Tczew, Tczewska Telewizja Kablowa „TeTka” wszystkie wydarzenia festiwalowe i koncerty nagrywała i będzie wielokrotnie emitowała w swoich kanałach informacyjnych i kulturalnych.

Festiwal był współfinansowany ze środków gminy miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt.: „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”. Najważniejszymi darczyńcami imprezy, oprócz Prezydenta Tczewa, byli: Bank Spółdzielczy w Tczewie, ZWiK w Tczewie, ZUOS, Procam, Link Hotel, Apator-Metrix SĄ, Przychodnia Rogowscy i CKZ Nauka.

 

zdjęcia: Juliusz Andrzejewski

zdjęcia: Ireneusz Jędruch