XI Festiwal Grzegorza Ciechowskiego został zorganizowany w Tczewie w dniach 24-25 sierpnia 2012 r. Impreza zdecydowanie różniła się od poprzednich. Pojawiły się nowe wcześniej nie prezentowane formy mające ożywić miasto i zachęcić mieszkańców do czynnego udziału w działaniach festiwalowych. W większym zakresie w przygotowanie imprezy zostali zaangażowani młodzi tczewianie. Większe środki na organizację Festiwalu przyznał Samorząd Tczewa.

Na wiele dni przed rozpoczęciem Festiwalu ustawiono plenerową mobilną wystawę fotograficzną pt.: „IN MEMORIAM X Festiwal Grzegorza Ciechowskiego, Tczew 26-28 sierpnia 2011 r., w obiektywie Ireneusza Jędrucha”. Prezentowano na niej kilkadziesiąt zdjęć, pokazujących najważniejsze wydarzenia i artystów, którzy wzięli udział w jubileuszowej imprezie. Wystawa jeszcze we wrześniu będzie eksponowana w różnych częściach Tczewa.

Pierwszego dnia Festiwalu zorganizowano w klubie muzycznym „Tromba” I konkurs karaoke piosenek Grzegorza Ciechowskiego pt.: „Śpiewające głowy”. Chociaż konkurs miał charakter  otwarty wzięła w nim udział przede wszystkim młodzież. Laureat – Jędrzej Matysiak otrzymał nagrodę pieniężną i zaprezentował swoje umiejętności wokalne podczas koncertu głównego w amfiteatrze. W czasie wieczoru klubowego pokazano również materiały muzyczne i filmowe z wcześniejszych odbywających się od 2002 roku, imprez festiwalowych. Młodzież skupiona w Fundacji „Pokolenia” przygotowała pokaz tańca z ogniem „Fire Szał” do muzyki Grzegorza Ciechowskiego z filmu „Wiedźmin”.

Drugi dzień festiwalowy rozpoczęły działania street-artowe. Na ulicy Kołłątaja w pobliżu amfiteatru, gdzie odbywały się główne koncerty i recitale, młodzież wymalowała „mural” z podobizną Grzegorza Ciechowskiego i przemalowała część ulicy i chodnika w czarno-białe pasy, charakterystyczne dla zespołu „Republika” założonego przez Grzegorza Ciechowskiego.

Najważniejszą częścią Festiwalu był koncert finałowy VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Zakwalifikowano do niego kilkudziesięciu muzyków skupionych w ośmiu formacjach. Wykonawcy przyjechali do Tczewa między innymi z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Szczecina, Trójmiasta, Malborka. Każdy z nich wykonał dwa utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego we własnej aranżacji i interpretacji. W tym roku wszystkie prezentacje muzyczne miały miejsce na scenie amfiteatru. Od czerwca br. obiekt nosi imię Grzegorza Ciechowskiego. Decyzję w tej sprawie podjęła jednogłośnie Rada Miejska. Koncert był znakomicie przygotowany pod względem technicznym (scenografia, nagłośnienie, oświetlenie) i artystycznym. Wykonawcy, w większości zespoły, prezentowali bardzo różne gatunki muzyczne od piosenki aktorskiej, poetyckiej przez różne odmiany rocka po jazz.

Jury wysoko oceniło poziom artystyczny i przygotowania warsztatowe muzyków. W skład  jury weszli: Sławomir Ciesielski (były perkusista „Republiki”), Adam Wendt (czołowy polski saksofonista), Krzysztof Roman (członek fanklubu „Republika Marzeń”), Barbara Jackiewicz (dyrektor Radia Fabryka) i Kamil Wicik (redaktor muzyczny Radia Gdańsk). Jury ogłaszając laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego podkreśliło niezwykłą trudność w ocenie i dużą rozbieżność poglądów wśród członków składu oceniającego w kwestii przyznania nagród. Ostatecznie uzgodniono następujący werdykt:

Grand Prix Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego
Michał Sarnowski i Popsysze – 6000 zł

I Miejsce Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa
BlackJack – 5000 zł

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska
Karolina Żychowska – 3000 zł

Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego
Gentleman! – 1500 zł

Nagroda Fanów „Republiki Marzeń”
Już Nie Żyjesz – 1000 zł

W tym roku po raz pierwszy swoją nagrodę przyznało również tzw. „młode jury”, złożone z animatorów życia muzycznego Tczewa i dziennikarzy muzycznych Radia Fabryka. Nagrodę Młodych w wysokości 2000 zł ufundował Prezydent Miasta Tczewa. Otrzymał ją Michał Sarnowski i Popsysze. Przed ogłoszeniem wyników konkursu wszystkich uczestników poproszono na scenę. Znaleźli się tam również jurorzy i fundatorzy nagród. W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Grand Prix VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego wręczył organizator Festiwalu – Józef Golicki.

Podczas obrad jury wystąpiły na scenie młode instrumentalistki Dobrawa Czocher (wiolonczela) i Hanna Raniszewska (piano), które zaaranżowały i wykonały utwory Grzegorza Ciechowskiego zgodnie z kanonami muzyki klasycznej. Po nich swoje umiejętności wokalne zaprezentował laureat konkursu karaoke „Śpiewające głowy” Jędrzej Matysiak. Akompaniował mu czołowy polski gitarzysta bluesowy Roman Puchowski.

IN MEMORIAM XI Festiwal Grzegorza Ciechowskiego zakończył znakomity koncert BRODKI. Artystka dzięki odważnej zabawie z folkiem i elektroniką stała się synonimem polskiej sceny nowoczesnej oraz jedną z najbardziej energetycznych wokalistek młodego pokolenia. BRODKA jak wszyscy muzycy biorący udział w Festiwalu wykonała między innymi w nowym rewelacyjnym opracowaniu dwa wybrane utwory Grzegorza Ciechowskiego.

Cała impreza była szeroko promowana i reklamowana w mediach regionalnych, ogólnokrajowych i branżowych. Relacje na żywo przekazywało Radio Gdańsk, a materiały koncertowe i wywiady z organizatorami i artystami przygotowała TVP Gdańsk i telewizja tczewska „Tetka”.

Organizatorem Festiwalu była Agencja Impresaryjna „Pop&Art”.
Głównymi sponsorami imprezy byli Samorząd Tczewa i Zakład Budowlano-Remontowy „Budrem”. Poza tym imprezę sponsorowali: Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Resteks, Eaton, Dekpol, Starostwo Powiatowe w Tczewie, ZWiK Tczew, Galeria Kociewska i Metrix Tczew.

W działaniach festiwalowych organizacyjnie i rzeczowo pomagali: Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa”, Fanklub „Republika Marzeń”, Zakład Usług Komunalnych Tczew, Centrum Kultury i Sztuki, Led Work, Fundacja „Pokolenia”, Hotel „Carina” i Pracownia Usług Plastycznych.

Imprezie medialnie patronowali: telewizja tczewska „Tetka”, Radio Gdańsk, Radio Fabryka, tcz.pl, www.tczew.pl, Dziennik Bałtycki, Gazeta Tczewska, Panorama Miasta, Gazeta Wyborcza, TVP Gdańsk.

Galeria 2012 r. – zdjęcia Katarzyna Magiczna i Stach Borkowski

 

Dodaj komentarz