Tegoroczny IN MEMORIAM X Festiwal Grzegorza Ciechowskiego trwał trzy dni i tak jak w poprzednich latach odbył się tuż przed kolejną rocznicą urodzin Grzegorza Ciechowskiego (29 sierpnia). Rocznicowe przedsięwzięcie miało zdecydowanie bogatszy i ciekawszy program niż wcześniejsze imprezy. Duża w tym zasługa Samorządu Tczewa, który sfinansował większość kosztów związanych z organizacją Festiwalu.
Najważniejszą częścią imprezy był VI Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń postanowiono podzielić uczestników konkursu na dwie oddzielne kategorie: soliści (wokaliści) i zespoły. Zmagania konkursowe odbyły się 26 i 27 sierpnia na scenie plenerowej ustawionej na dziedzińcu Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie. Tam też przygotowano miejsca do siedzenia dla publiczności. Zadbano również o znakomite nagłośnienie i oświetlenie sceniczne.
Uczestnicy konkursu korzystali z pomieszczeń Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, gdzie zlokalizowane były garderoby i biuro organizacyjne całej imprezy. Zgodnie z regulaminem organizacyjnym Konkursu wszystkim uczestnikom przysługiwały dwa bezpłatne noclegi i cztery posiłki. Zdecydowana większość wykonawców korzystała z tych udogodnień, nocując w nowo otwartym Link Hotelu i stołując się głównie w restauracji „Piaskowa”.
Przed prezentacjami konkursowymi otwarto dwie wystawy. Pierwsza przygotowana przez pracowników Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, we współpracy z tczewskimi pasjonatami fotografii, pokazywała wszystkie przedsięwzięcia festiwalowe, które odbyły się w Tczewie od 2002 roku. Na 165 zdjęciach, wśród których duża część była formatu 100 x 70 cm, chronologicznie przedstawiono najważniejsze wydarzenia i postaci z bogatej historii Festiwalu. Prezentacje fotografii uzupełniono o najciekawsze propozycje muzyczne zgłoszone do Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego od 2006 roku. Drugą wystawę przygotował Fanklub „Republika Marzeń”. Na 20 planszach zobrazowano doroczne zjazdy fanów „Republiki” i Grzegorza Ciechowskiego odbywające się w Toruniu pod nazwą „Dzień Białej Flagi”.
Pierwszego dnia Festiwalu zorganizowano VI Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w kategorii soliści. Do koncertu finałowego zakwalifikowano sześcioro wokalistów. Każdy z nich wystąpił z własnym akompaniatorem. W jednym wypadku uczestniczce konkursu towarzyszył 2-osobowy zespół muzyczny. Każdy z solistów wykonał w konkursie dwa utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego we własnej aranżacji i interpretacji.
Prezentacje piątkowe zakończył koncert Grażyny Łobaszewskiej z zespołem „Ajagore”. Znakomita polska wokalistka przypomniała swoje najważniejsze piosenki wielokrotnie nagradzane na różnych festiwalach, zaśpiewała również utwory autorstwa Grzegorza Ciechowskiego.
Drugi dzień Festiwalu był najtrudniejszym przedsięwzięciem, bowiem na scenie plenerowej wystąpiło kilkudziesięciu muzyków, korzystających z różnych urządzeń i instrumentów i grających „na żywo”. Ostatecznie w koncercie finałowym VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w kategorii zespoły wystąpiło 8 z 10 grup. Dwa zespoły z powodu kłopotów zdrowotnych swoich członków nie mogły pojawić się w Tczewie. Każdy z zakwalifikowanych wykonawców zaprezentował nowe opracowania dwóch piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Zespoły reprezentowały bardzo różne gatunki muzyczne od acid-smooth jazzu przez elektro-punk i rock z wpływami funku po mocny, ciężki rock z elementami metalu.
Jury, które obradowało po występach konkursowych bardzo wysoko oceniło poziom artystyczny wykonawców i przygotowanie warsztatowe muzyków. W skład jury weszli, podobnie jak w poprzednich latach: Sławomir Ciesielski (były perkusista „Republiki”), Adam Wendt (czołowy polski saksofonista), Adam Przybyłowski (basista, podobnie jak Adam Wendt współpracownik Grzegorza Ciechowskiego) i Mariusz Dziaczyński (członek fanklubu „Republika Marzeń”). Przy ocenie solistów (wokalistów) jury wspomagała Grażyna Łobaszewska (znakomita polska wokalistka). Podczas ustalania wyników obydwu konkursów (26 i 27.VIII.) na scenie wystąpił młody polski zespół „Dziewczyny” wykorzystujący w swoim repertuarze różne stylistyki muzyczne, oscylujące między rock’n rollem, bluesem i jazzem. Jury ogłaszając laureatów konkursów, podkreślało niezwykłą trudność w ocenie i często dużą rozbieżność poglądów wśród członków składu oceniającego w kwestii przyznawania nagród. Ostatecznie uzgodniono następujący werdykt:
VI Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego 26.VIII.- wokaliści (soliści):
Grand Prix Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa – ex aequo:
Alicja Kuszowska – 3000 zł
Joanna Czarkowska – 3000 zł
Nagroda Tczewskich Fanów:
Dominika Dulny – 1000 zł
VI Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego 27.VIII. – zespoły:
Grand Prix Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego:
„Milczenie Owiec” – 6000 zł
Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska:
„Pullover” – 3000 zł
Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego:
„Cocodraże” – 1500 zł
Nagroda Fanów „Republiki Marzeń”:
„Milczenie Owiec” – 1000 zł
Przed ogłoszeniem wyników konkursów wszystkich uczestników poproszono na scenę. Znaleźli się tam również jurorzy i fundatorzy nagród. W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Grand Prix VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w kategorii zespoły wręczył organizator Festiwalu – Józef Golicki. Drugi dzień Festiwalu zamknął występ Stendka producenta muzyki elektronicznej w stylu ambient, IDM.
Na trzeci dzień imprezy zaplanowano koncert w tczewskim amfiteatrze. Zaproszono do udziału w nim wielu znakomitych polskich muzyków i wokalistów. Ostateczne próby mające na celu zgranie i zaaranżowanie całego materiału były prowadzone przez dwa dni poprzedzające imprezę. Przygotowano świetne widowisko, które „na żywo” mogli obejrzeć tłumnie przybyli mieszkańcy Tczewa i fani twórczości Grzegorza Ciechowskiego z całego kraju.
Organizatorom koncertu zależało na zaprezentowaniu nie tylko najważniejszych utworów artysty, ale również takich, które zna niewiele osób, a pochodzących z najwcześniejszego okresu działalności artystycznej Grzegorza Ciechowskiego. W koncercie specjalnym z okazji 10 rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego wystąpili: zespół pod kierunkiem saksofonisty Adama Wendta w składzie: Grzegorz Lewandowski – perkusja, Krzysztof Paul – gitara, Piotr Lewańczyk – gitara basowa, Zdzisław Kalinowski – instrumenty klawiszowe; Roman Puchowski; Krzysztof Okupski; Małgorzata Szymikowska; Anna Karamon i Aleksandra Nowak z zespołu „Dziewczyny”; Paulina Przybysz (Pinnawela); Tomasz Makowiecki i Krzysztof Kiljański. W ostatnim finałowym utworze koncertu – „Tak, tak to ja” na perkusji zagrał Sławomir Ciesielski.
Podczas trzech dni Festiwalu pod petycją fanklubu „Republika Marzeń” w sprawie nadania imienia Grzegorza Ciechowskiego amfiteatrowi miejskiemu w Tczewie podpisało się kilkaset osób.
Cała impreza była szeroko promowana i reklamowana w mediach regionalnych (Dziennik Bałtycki, Gazeta Wyborcza, Gazeta Tczewska, Panorama Miasta, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk itp.) i ogólnokrajowych (Polska Agencja Prasowa, Interia, Onet, Rzeczpospolita, Wirtualna Polska, RMF, Dziennik Zachodni, Facebook) i branżowych (Fabryka Zespołów, Jazz Forum, MySpace, Lastfm itd.). Relacje na żywo przekazywało Radio Gdańsk, a materiały koncertowe i wywiady z organizatorami i artystami przygotowała TVP Gdańsk i telewizja tczewska „Tetka”. Organizatorem Festiwalu była Agencja Impresaryjna „Pop&Art”. Głównymi sponsorami imprezy byli Samorząd Tczewa i Prezydent Tczewa. Patronat honorowy pełnili: Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Tczewa i Prezydent Gdańska.
Festiwal wspierali finansowo: Bank Spółdzielczy w Tczewie, Eaton Truck Components, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Sita Pomorze Sp. z o.o., Metrix SA i Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie. W działaniach festiwalowych organizacyjnie i rzeczowo pomagali: Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, restauracja „Piaskowa”, „Risto Cafe”, hotel „Carina”, Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, pracownia plastyczna – Stefan Kukowski, Alternatywne Centrum Kultury „Zebra”, Fanklub „Republika Marzeń”, Link Hotel, Led Work, Smart Fotos. Imprezie medialnie patronowali: telewizja tczewska „Tetka”, Radio Fabryka, tcz.pl, Gazeta Wyborcza, TVP Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Gazeta Tczewska, Panorama Tczewa, Gazeta Reklamowa, www.tczew.pl, Jazz Forum, Radio Gdańsk, Łowimy Talenty.
Galeria 2011 r. – zdjęcia Katarzyna Magiczna
Otwarcie wystawy pt. „Pod białą flagą”
Zbieranie podpisów pod petycją w sprawie nadania amfiteatrowi miejskiemu w Tczewie imienia Grzegorza Ciechowskiego
Koncert finałowy VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w kategorii wokaliści (soliści)
IN MEMORIAM X Festiwal Grzegorza Ciechowskiego koncert specjalny Grażyny Łobaszewskiej i zespołu „Ajagore”
Członkowie fanklubu „Republika Marzeń”
Koncert finałowy VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w kategorii zespoły
IN MEMORIAM X Festiwal Grzegorza Ciechowskiego koncert specjalny zespołu „Dziewczyny”
Ogłoszenie wyników VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
Koncert specjalny z okazji 10 rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego
Galeria 2011 r. – zdjęcia Ireneusz Jędruch
Koncert specjalny z okazji 10 rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego
Galeria 2011 r. – zdjęcia Reginy Jeszke-Golickiej
Kulisy IN MEMORIAM X Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego