Za nami siódmy festiwal poświęcony pamięci Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku miłośnicy twórczości sławnego tczewianina mieli okazję uczestniczyć w kilku niezwykle interesujących wydarzeniach. Głównymi punktami festiwalu był III Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego oraz koncert zespołu „Cool Kids of Death”, które miały miejsce 23 sierpnia w tczewskim amfiteatrze.

W tegorocznym konkursie wystąpiło ponad 70 muzyków i wokalistów w ramach 16 formacji. Wykonawcy prezentowali różne gatunki muzyczne, na co dzień specjalizując się nie tylko w różnych odmianach rocka, ale także w muzyce klasycznej, jazzie i piosence poetyckiej. Uczestnicy konkursu ubiegali się o 4 nagrody pieniężne i 2 wyróżnienia w postaci sesji nagraniowej w studiu muzycznym.

Podobnie jak w ubiegłych latach wykonawców oceniało i nagrody przydzielało profesjonalne jury w składzie: Marcin Gałązka (producent muzyczny, gitarzysta, członek zespołu „Tymon&Transistors”), Adam Przybyłowski (gitarzysta, dyrygent, animator kultury, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim w tzw. tczewskim okresie) oraz Tomasz Ryłko (wieloletni członek fanklubu Republiki i Grzegorza Ciechowskiego). Jury blisko godzinę dyskutowało i ustalało laureatów konkursu. W swoich ocenach członkowie komisji kierowali się umiejętnościami warsztatowymi i wokalnymi uczestników i sposobem interpretacji wykonywanych utworów. Ostatecznie nagrody otrzymali: Grand Prix (Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego – 6000 zł) dla Malwiny Kalińskiej z Warszawy, która wykonała „Kryminalną miłość”, I miejsce (Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa – 4000 zł) dla zespołu Freak of Nature z Wałbrzycha za wykonanie „Niekochanych”, Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska (2000 zł) dla zespołu Bisquit z Warszawy (piosenka „Sam na linie”), Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (1000 zł) dla grupy Kiev Office z Gdyni (utwór „Poranna wiadomość”), 20-godzinna sesja nagraniowa w Direct Studio przypadła w udziale zespołowi Human Farm z Tczewa, a 10 godzin w tymże studiu otrzymał Tomasz Kowalczyk z projektu „Odchodząc” z Chełmna.

Podczas obrad jury miała miejsce projekcja fragmentów filmu Wojciecha Budnego z koncertu Republiki w Munster (Niemcy) oraz występ gwiazdy festiwalu, łódzkiego zespołu Cool Kids of Death, który dał 45-minutowy koncert, złożony z utworów grupy oraz coverów Republiki.

Nie lada atrakcją dla fanów twórczości Grzegorza Ciechowskiego było pofestiwalowe spotkanie w restauracji Risto Cafe z wykonawcami i organizatorami imprezy. W niezwykły klimat spotkania wprowadził wszystkich Roman Puchowski z zespołu Von Zeit, występując ze swoim solowym recitalem.

Oprócz sobotnich wydarzeń w programie festiwalu znalazły się dwie imprezy towarzyszące. 21 sierpnia w Alternatywnym Centrum Kultury „Zebra” odbył się wieczór poetycki połączony z otwarciem wystawy fotograficznej, dokumentującej trzy poprzednie edycje festiwalu oraz projekcjami filmów. Uczestnicy spotkania „GC – dzieła ZEBRAne” wysłuchali wierszy Ciechowskiego z pierwszego, młodzieńczego tomiku autora zatytułowanego „Wokół niej”. Prezentacji dorobku literackiego sławnego tczewianina dokonał Dariusz Siastacz, aktor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Kolejną festiwalową atrakcją był koncert zatytułowany „Von Zeit gra Republikę”, który odbył się 22 sierpnia o godz. 20.00 w Klubie Muzyczno-Filmowym „Tromba”.

Organizatorem IN MEMORIAM VII Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego była, podobnie jak w poprzednich latach, Gazeta Reklamowa, Agencja Impresaryjna „Pop&Art”. Środki finansowe na zorganizowanie Festiwalu pochodziły od różnych sponsorów, którzy zadeklarowali udział finansowy i rzeczowy. Jak co roku gros środków pieniężnych przekazał Samorząd Tczewa. Imprezę wspierali także: Samorząd Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Starostwo Powiatowe w Tczewie, „Euroluk” – Grupa Stoczni Gdynia, Bank Spółdzielczy w Tczewie, „Telkab”, „Matbud”, Centrum Kształcenia Ustawicznego „Nauka”, firma transportowa „Latocha”, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, hotel „Carina”, restauracje „Piaskowa” i „Risto Cafe”, Veolia Transport – ZKM Tczew, Klub Muzyczno-Filmowy „Tromba”, Fundacja Pokolenia, Alternatywne Centrum Kultury „Zebra”, Pracownia Usług Plastycznych Stefana Kukowskiego. Patronat medialny pełniły: Telewizja Polska Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Gazeta Tczewska, telewizja kablowa „Tetka”, radio „Fabryka”, portale internetowe tczew.pl, tcz.pl. O IN MEMORIAM informowały państwowe rozgłośnie radiowe (Katowice, Kraków, Łódź, Gdańsk itp.) i telewizyjny Teleekspress. Cały program Festiwalu został nagrany przez tczewską telewizję kablową „Tetka” i był emitowany we wrześniu br. Oddzielne audycje poświęcone imprezie przygotowało radio „Fabryka”. W archiwum organizatorów znajduje się również obszerna dokumentacja fotograficzna imprezy.

Program Festiwalu:

I. Otwarcie
II. Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
1. Ola Troczyńska, Artur Włodkowski z Big Band Miasta Tczew – „Telefony”
2. Agnieszka Kućmierz, Przemysław Cackowski, Tomasz Kowalczyk projekt „Odchodząc” – odpowiednio – „Moja krew”, „Psy Pawłowa”, „Tak tak to ja”
3. Human Farm – „Śmierć w bikini”
4. Malwina Kalińska – „Kryminalna miłość”
5. Bezsensu – „Sexy dool”
6. Włodek „Woody” Hechłacz – „Don’t ask about Poland”
7. Pornohagen – „Odchodząc”
8. Quattro Voci – „Tu jestem w niebie”
9. Kiev Office – „Poranna wiadomość”
10. Sorry Boys – „Tatuuj mnie”
11. Black Flowers – „Szkółka niedzielna”
12. Freak Of Nature – „Niekochani”
13. Towary Zastępcze – „Śmierć w bikini”
14. Bisquit – „Sam na linie”
III. Projekcja fragmentów filmu Wojciecha Budnego z koncertu Republiki w Munster (Niemcy)
IV. koncert zespołu Cool Kids Of Death
V. Ogłoszenie wyników konkursu

Zdjęcia autorstwa Juliusza Andrzejewskiego i Ireneusza Jędrucha

Dodaj komentarz