Już po raz dwunasty miłośnicy twórczości Grzegorza Ciechowskiego z całego kraju i mieszkańcy Tczewa spotkali się na dorocznym In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego. Jak zauważyli dziennikarze impreza łączy pokolenia, bowiem na koncertach festiwalowych w takiej samej ilości pojawiła się młodzież jak i przedstawiciele średniego pokolenia. W organizację przedsięwzięć festiwalowych, podobnie jak w poprzednim roku, zaangażowali się młodzi tczewianie.
Promocją Festiwalu i artysty była plenerowa wystawa „Grzegorz Ciechowski – flagowy muzyk z Tczewa” przygotowana przez Fabrykę Sztuk i ustawiona na terenie przed dworcem PKP. Wystawę można było oglądać już od 8 sierpnia br. Prezentuje ona w skrócie historię życia i twórczości Grzegorza Ciechowskiego, pokazując przede wszystkim jego związki z Tczewem. Na wystawie pojawiło się wiele niepublikowanych fotografii artysty. Samo przedsięwzięcie miało na celu szersze przybliżenie postaci artysty mieszkańcom Tczewa, podróżnym i turystom odwiedzającym nasze miasto.
Pierwszy dzień Festiwalu (23 sierpnia) miał raczej charakter integracyjny, towarzyski. Chodziło raczej o wspólne spotkanie, poznanie się fanów twórczości Ciechowskiego niż uroczyste świętowanie. Impreza odbyła się na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Głównym punktem tego wspólnego bycia z sobą był konkurs karaoke piosenek Grzegorza Ciechowskiego pt. „Śpiewające głowy”. Wzięli w nim udział członkowie fanklubu „Republika Marzeń” i zgłoszeni wcześniej uczestnicy. Wszystkim wykonawcom akompaniował znany jazzowy pianista Bartosz Krzywda. Wyróżniono troje wykonawców, a laureatka – Grażyna Brzeska oprócz nagrody pieniężnej zaprezentowała się również podczas koncertu głównego w amfiteatrze. Pierwszy dzień Festiwalu zakończył recital Nature’s Print i Jacka Kuleszy.
Od wielu lat najważniejszą częścią festiwalu jest koncert finałowy Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku młodzi muzycy i wokaliści uczestniczyli już w ósmej imprezie. Do finału jury zakwalifikowało spośród kilkunastu projektów dziewięć najciekawszych i prezentujących najwyższy poziom artystyczny. Ostatecznie na scenie amfiteatru zaprezentowało się kilkudziesięciu wykonawców z : Wrocławia, Krakowa, Jasła, Warszawy, Bydgoszczy, Trójmiasta i Tczewa. Każdy z nich wykonał dwa utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego we własnej aranżacji i interpretacji. Podobnie jak w poprzednich latach z twórczością Grzegorza Ciechowskiego zmierzyli się twórcy prezentujący na co dzień gatunki muzyczne: piosenkę artystyczną, muzykę klasyczną, folk, jazz i różne odmiany rocka: zimną falę, industrial, metal core, post-rock. Jury wysoko oceniło poziom interpretacji i umiejętności wszystkich uczestników konkursu. Przy ocenie wykonawców wzięto pod uwagę: warsztat instrumentalny i wokalny, współbrzmienie członków zespołów i spójność wykonania, oryginalność i pomysłowość aranżacji, umiejętność przekazania pierwotnego przesłania wybranych piosenek i emocji zawartych w warstwie literackiej. Ostatecznie jury złożone z dziennikarzy muzycznych (Barbara Jackiewicz, Kamil Wicik), członka byłej „Republiki” (Sławomir Ciesielski) i przedstawiciela fanklubu „Republika Marzeń” (Sławomir Chludziński) w następujący sposób rozdzieliło ufundowane nagrody:
– Grand Prix Nagroda marszałka Województwa Pomorskiego (6000 zł) – Piotr Pawłowski i The Shipyard
– I Miejsce Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa (5000 zł) – zespół Jakim Cudem
– Nagroda Specjalna prezydenta Miasta Gdańska (3000 zł) – Maja Babyszka
– Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (2000 zł) – zespół The Pleasure is Mine
– Nagroda Fanklubu „Republika Marzeń” (1000 zł) została przyznana drogą głosowania wśród członków Fanklubu. Otrzymał ją zespół Szepty i Krzyki.
Przed ogłoszeniem wyników konkursu wszystkich uczestników, jurorów i fundatorów nagród poproszono na scenę. W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Grand Prix VIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego wręczył organizator imprezy – Józef Golicki. Podczas obrad jury zaprezentowała się laureatka II Konkursu Karaoke Piosenek Grzegorza Ciechowskiego „Śpiewajace głowy” Grażyna Brzeska z towarzyszeniem gitarzysty. Po niej ze znakomitym projektem pt.: „Tribute to Grzegorz Ciechowski” przypominającym najważniejsze utwory artysty wystąpił dziewięcioosobowy zespół złożony z tczewskich i trójmiejskich muzyków. Pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia był Michał „Wierzba” Saidowski. W ostatnim utworze projektu – „Sam na linie” wystąpili również jurorzy Barbara Jackiewicz i Sławomir Ciesielski. In Memoriam XII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego zakończył koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych – Myslovitz. Zaprezentowany w Tczewie materiał był połączeniem rozpoznawalnego stylu Myslovitz, pełnego energetycznych brzmień z nutą melancholii z dodatkiem, często zaskakujących, rozwiązań aranżacyjnych. Retro przeplatało się ze współczesnością, melodia łączyła się z rytmicznymi gitarami, a intrygujący klimat współgrał z surowym, rockowym brzmieniem. Myslovitz, jak wszyscy muzycy biorący udział w Festiwalu, wykonał również w nowym opracowaniu utwory Grzegorza Ciechowskiego.
Festiwal był promowany, reklamowany w wielu mediach branżowych, regionalnych czy ogólnokrajowych. Relacje z Tczewa przekazywało Radio Gdańsk, a cały materiał muzyczny i wywiady z uczestnikami Festiwalu został nagrany przez tczewską telewizję „TeTka”. Organizatorem była Agencja Impresaryjna „Pop&Art”. Głównym sponsorem Festiwalu był Samorząd Tczewa. Swój udział w przygotowaniu imprezy mają również: ZUOS w Tczewie, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Eaton, Resteks, Submet, ZWiK w Tczewie, Apator-Metrix, Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka”, Jukado, Galeria Kociewska, Fabryka Sztuk, restauracja „Piaskowa”, Zakład Usług Komunalnych, Fundacja „Pokolenia”, hotel „Carina”, LedWork, Centrum Kultury i Sztuki, Fanklub „Republika Marzeń”.
Imprezie medialnie patronowali: tczewska telewizja „TeTka”, Radio Gdańsk, Radio Fabryka, Dziennik Bałtycki, Gazeta Tczewska, Panorama Tczewa, tcz.pl, wrotatczewa.pl.
Poniżej zamieszczamy galerię z tego wydarzenia. Autorami fotografii są:
– wystawa plenerowa: Józef Golicki,
– konkurs karaoke: Stach Borkowski,
– Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego oraz koncert grupy Myslovitz: Stach Borkowski i Ireneusz Jędruch.