Już po raz ósmy odbyła się w rodzinnym mieście Grzegorza Ciechowskiego impreza upamiętniająca tego artystę. In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego nie tylko popularyzuje, upowszechnia twórczość Grzegorza Ciechowskiego, ale także promuje młodych muzyków i wokalistów. Cała impreza trwała blisko pięć godzin. Z powodu mniejszych środków finansowych Festiwal został przeniesiony do Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły i na dziedziniec tego pofabrycznego obiektu.
W zgodnej opinii muzyków, jurorów, fanów i mieszkańców Tczewa było to znakomite miejsce na tego typu przedsięwzięcia. Zmieniona została również formuła artystyczna głównego punktu Festiwalu Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Zaostrzono wstępną selekcję tak, że do koncertu finałowego zakwalifikowano tylko pięć zespołów, ale każdy z nich wykonał po dwa (a nie jak w poprzednich latach jeden) utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego.
Festiwal rozpoczął się o godz. 19.30 wernisażem wystawy pt.: „Grzegorz Ciechowski na niepublikowanych fotografiach”. Zdjęcia prezentowane były w przeszklonym hollu Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, przylegającym do dziedzińca obiektu. Ten sposób ekspozycji umożliwił bezpośrednie obcowanie z fotografiami również podczas koncertów. Część muzyczną imprezy rozpoczęła młoda tczewska wokalistka, uczennica LO, które ukończył Grzegorz Ciechowski, wykonując w towarzystwie kolegów kultowy utwór „Republiki”, „Biała flaga”. Wszystkie kolejne występy odbywały się na dużej scenie ustawionej w pobliżu głównego budynku Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły.
W koncercie finałowym IV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zaprezentowało się 5 zespołów, wyłonionych w eliminacjach. Podstawą do oceny i dalszej kwalifikacji wykonawców zgłoszonych do konkursu były przygotowane wcześniej i nagrane interpretacje wybranych utworów Grzegorza Ciechowskiego. Natomiast w koncercie występy na żywo oceniało czteroosobowe profesjonalne jury: Sławomir Ciesielski, Adam Wendt, Adam Przybyłowski, Grzegorz Sieradzki.
Po zakończeniu części konkursowej na scenie festiwalowej pojawili się profesjonalni muzycy, reprezentujący różne rodzaje i odcienie współczesnego rocka i jazzu. Bajzel – człowiek orkiestra, tworzący muzykę głównie przy użyciu różnego rodzaju sampli, Adam Wendt Trio – znakomity jazzowy interpretator twórczości Grzegorza Ciechowskiego i Harmidersi – nowa postpunkowa grupa, w skład której wszedł jeden z filarów „Republiki” i przyjaciel G. Ciechowskiego Sławomir Ciesielski. Między występami konkursowymi i poszczególnymi recitalami swoje umiejętności zaprezentowali młodzi DJ-e, tworzący nowe utwory na bazie piosenek G. Ciechowskiego.
Festiwal zakończył się po północy już 30 sierpnia wręczeniem nagród. A oto ostateczne wyniki IV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego: Grand Prix – nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego dla zespołu Phantom Taxi Ride, I miejsce – nagroda Prezydenta Miasta Tczewa dla zespołu Zielone Ludki, II miejsce – nagroda specjalna Prezydenta Miasta Gdańska dla zespołu Pomidory, III miejsce – nagroda specjalna starosty tczewskiego dla zespołu Saluminesia, nagroda fanów „Republiki” i Grzegorza Ciechowskiego dla zespołu Phantom Taxi Ride.
Dodatkową atrakcją imprezy były nowe wizualizacje przygotowane przez Roberta Turło – laureata wielu festiwali filmów animowanych i wideoklipów w kraju i za granicą. Robert Turło odpowiedzialny był za przekaz wizualny Festiwalu. Jego animacje mieszały się z odpowiednio zmiksowanym obrazem przekazywanym ze sceny. Całość materiału muzycznego i wizualnego nagrała telewizja kablowa “Tetka”. Imprezę obsługiwali fotoreporterzy i dziennikarze z: Gazety Tczewskiej, Dziennika Bałtyckiego, Gazety Wyborczej Rzeczpospolitej, tcz.pl, wtczewie.org, tczew.pl, gdańsk.pl. Relacje z Festiwalu przygotowała także TVP 3.
Zdjęcia autorstwa Juliusza Andrzejewskiego i Ireneusza Jędrucha