In Memoriam XVI Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbył się w dniach 25-26 VIII 2017 roku. Impreza w szerszym niż w dotychczas zakresie działa się w różnych częściach miasta. Koncerty festiwalowe odbyły się w amfiteatrze im. Grzegorza Ciechowskiego drugiego dnia imprezy.

Miasto na czas Festiwalu przybrało odświętny wystrój. Na siedzibie władz miejskich zawieszono flagi w czarno-białe pasy – symbol „Republiki”. Już o godz.12:00 25 VIII br. rozpoczęły się uliczne zdarzenia artystyczne „Wielki hipnotyzer”. Dzieci i młodzież, pod opieką Danuty Chrzanowskiej i w towarzystwie siostry Grzegorza Aleksandry, wykonywali na chodnikach starego miasta różnej wielkości napisy i elementy graficzne nawiązujące do logotypu „Republiki” i Festiwalu. Latarnie uliczne przystrojono podobnymi elementami wykonanymi na papierze zalaminowanym i przymocowanymi wstążkami.

O godz. 16:00 sprzed Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Animals” w Tczewie przy ul. Malinowskiej wyruszyli opiekunowie z psami. Psy biorące udział w spacerze otrzymały czarne chusty lub krawaciki w czarno-białe pasy zakładane na obroże. O godz. 17:00 przy lokomotywie w czarno-białe pasy koło dworca PKP zebrali się uczestnicy dwóch grup. Zmotoryzowani, głównie motocykliści z Tczewskiej Grupy Motocyklowej „Tornado” oraz rowerzyści zorganizowani przez Łukasza Brządkowskiego. O tej samej porze na staromiejskim rynku (Plac Hallera) spotkali się uczestnicy parady pieszej. Wszyscy zaangażowani w uliczne zdarzenia artystyczne wykorzystali w swych ubiorach charakterystyczne dla „Republiki” czarno-białe kolory i odwiedzili miejsca związane z obecnością Grzegorza Ciechowskiego. O godz. 17:30 grupy spotkały się na dziedzińcu Fabryki Sztuk, gdzie nastąpił dalszy ciąg działań. Na plenerowej scenie wystąpiła dziewięcioosobowa mobilna grupa muzyczna „Primavera”, która wcześniej wykonywała utwory Grzegorza Ciechowskiego w różnych częściach miasta. Pojawili się młodzi tczewianie: zespół „Persona” (Gosia i Piotr) i Katarzyna Murawska, interpretując wybrane piosenki naszego artysty. Wiersze autorów inspirowanych twórczością Grzegorza Ciechowskiego wykonali Marianna Jędrych i Zbigniew Trzebniak. Wystawę fotograficzną „Byłem dzieckiem…” Grzegorz Ciechowski otworzyła matka artysty. Na wystawie prezentowano obrazy z dzieciństwa i lat szkolnych artysty. Autorem prezentacji był Dariusz Wałaszewski z Fabryki Sztuk. Danuta Chrzanowska przygotowała konspekt wystawy „Inspirowani Ciechowskim”, pokazujący skany, ksera różnych prac plastycznych i literackich zainspirowanych twórczością Grzegorza Ciechowskiego. Na zakończenie piątkowych działań artystycznych odbyło się spotkanie z Danielem Wolakiem z Archiwum Polskiego Rocka na temat muzyki lat 80. Impreza odbyła się również w obiekcie Fabryki Sztuk choć przygotowała ją Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie.

Drugi dzień XVI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego rozpoczął się już o godz. 9:00. Na bulwarze nad Wisłą odbył się bieg z okazji 60. rocznicy urodzin Grzegorza Ciechowskiego na dystansie 5 km. Imprezę, w której wzięło udział ponad 70. uczestników przygotowało stowarzyszenie Biegający Tczew i Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie.

Część koncertowa Festiwalu rozpoczęła się o godz. 18:30 w amfiteatrze imieniem Grzegorza Ciechowskiego. Na początku odbył się koncert finałowy XII Ogólnopol-skiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Profesjonalne jury na podstawie nadesłanych nagrań zakwalifikowało do niego 11 zespołów z całej Polski. Dwie grupy pojawiły się w koncercie finałowym w ostatniej chwili z listy rezerwowej, zastępując zespoły, które zrezygnowały z występu z powodów pozaartystycznych. Wszystkie zespoły na co dzień wykonują różne style i gatunki muzyczne. W konkursie zaprezentowały własne interpretacje, aranżacje wybranych utworów Grzegorza Ciechowskiego. Jury, złożone z muzyków i dziennikarzy muzycznych, jak co roku, miało ogromny problem z wyborem najciekawszych, najlepszych wykonań. Ostatecznie Barbara Jackiewicz, Kamil Wicik, Artur Szuba, Adam Wendt i Sławomir Ciesielski podjęli decyzję o następującym podziale ufundowanych nagród:

  • GRAND PRIX (6000 zł) – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego – BLACK RADIO i Dawid Wajszczyk
  • I Miejsce (5000 zł) – Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa – WASABI
  • Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska (3000 zł) – TRANQUILIZER i Michał Banasik
  • Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (2000 zł) – NEED MORE CLOUDS
  • Nagroda Specjalna Stowarzyszenia „Porozumienie na Plus” (1500 zł) – SHUTTUP
  • Nagroda Fanklubu „Republika Marzeń” występ podczas Dnia Białej Flagi 2018 w Toruniu, płatny do 1000 zł oraz umieszczenie nagrania na składance CD „Dzień Białej Flagi 2017″ wydanej przez Polską wytwórnię Muzyczną RKDF – JUSTYNA RÓŻEWICZ & AMAZING BAND.

Tradycją Festiwalu jest, że podczas wręczania nagród na scenę prosi się wszystkich uczestników koncertu finałowego, jurorów i fundatorów nagród. Tak było i tym razem. Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Grand Prix XII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego wręczył organizator imprezy Józef Golicki.

W czasie obrad jury na scenie amfiteatru pojawił się Przemek Radziszewski z ośmioosobowym zespołem. Artysta, uczestnik koncertu finałowego OKPGC w 2011 roku, a potem laureat programów telewizyjnych Must Be The Music i Voice of Poland, wykonał utwory z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego i Grzegorza Ciechowskiego. Na zakończenie Festiwalu z zespołem Royal String Quartet wystąpiła KAYAH. Artystka zręcznie przeplatała anegdoty i wspomnienia związane z Grzegorzem Ciechowskim z klasycznymi, ekskluzywnymi aranżacjami swoich najbardziej znanych utworów. KAYAH – oryginalna wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów pozostawiła tczewską publiczność z niezatartymi, niezapomnianymi wrażeniami.

Festiwal, jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem tczewian. Przyjechali również niezawodni fani artysty z całego kraju. Impreza była szeroko promowana i reklamowana. Materiały informacyjne publikowane były w mediach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Szeroka relacja z imprezy i o imprezie była prezentowana na festiwalowym facebooku. Relacje z imprezy przekazywała Telewizja Gdańsk, Radio Gdańsk, Radio Tczew. Tczewska Telewizja Kablowa „TeTka” wszystkie wydarzenia festiwalowe i koncerty nagrywała i będzie wielokrotnie emitowała w swoich kanałach informacyjnych i kulturalnych.

Festiwal był współfinansowany ze środków gminy miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt.: „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”. Najważniejszymi darczyńcami imprezy, oprócz Prezydenta Tczewa, byli: Bank Spółdzielczy w Tczewie, ZWiK w Tczewie, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Bank Pocztowy, Huber+Suhner.

Fotoalbum z działań Festiwalowych. Autorami zdjęć są: Juliusz Andrzejewski, Stach Borkowski i Ireneusz Jędruch.